Βίρτους-Τορτόνα 101-83: Με ανατροπή επικράτηση για την ομάδα της Μπολόνια

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εντός έδρας την Τορτόνα με 101-83 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 24-3, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 15-13 (5η θέση).

Η Τορτόνα είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-28). Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα ακόμη και με έντεκα πόντους (46-35, 15' λεπτό), με την Βίρτους Μπολόνια να μαζεύει την διαφορά, αλλά την Τορτόνα να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-49).

Οι "ασπρόμαυροι" ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 29-14, προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-67). Η Βίρτους Μπολόνια συνέχισε δυναμικά στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-16, νίκησε εντός έδρας την Τορτόνα με 101-83.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Τζάιτεχ (8ρ. και μία ασίστ) και Τεόντοσιτς (3ρ. και 13 ασίστ) με 23 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Τορτόνα ξεχώρισαν οι Νταούμ (7ρ.) και Σάντερς (2ρ. και δύο ασίστ) με 22 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-29, 49-53, 78-67, 101-83