Πέζαρο-Βίρτους 77-96: Οι ασπρόμαυροι το καθάρισαν στην τρίτη περίοδο

Η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε εκτός έδρας της Πέζαρο με 96-77 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 23-3 (1η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 12-15 (9η θέση).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Πέζαρο να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-23). Η Βίρτους Μπολόνια ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 20-13, προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-37).

Οι "ασπρόμαυροι" διεύρυναν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-13, προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-50). Η Βίρτους Μπολόνια κράτησε την απόσταση ασφαλείας που "έχτισε" στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Πέζαρο με 96-77.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Μανιόν και Χάκετ με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα, με τους Σενγκέλια και Τεόντοσιτς να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Πέζαρο ξεχώρισαν οι Ντελφίνο και Μορέτι με 18 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-23, 37-43, 50-70, 77-96