Μπρέσια-Ρέτζιο Εμίλια 99-64: Με κομβικό Μήτρου-Λονγκ

Η Μπρέσια νίκησε εντός έδρας την Ρέτζιο Εμίλια με 99-64 και ανέβηκε στο 19-8 (3η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 13-14 (7η θέση).

Η Μπρέσια ξεκίνησε με αναμμένες τις μηχανές και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-16).  Η ομάδα από την Λομβαρδία πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 33-16, προηγήθηκε με 22 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-32).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 24 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-55). Η Μπρέσια συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 20-9, νίκησε εντός έδρας την Ρέτζιο Εμίλια με 99-64.

Από την Μπρέσια διακρίθηκαν οι Ντέλα Βάλε και Γκάμπριελ με 24 και 19 πόντους αντίστοιχα, με τον Μήτρου-Λόνγκ να σκοράρουν από 15 πόντους. Από την Ρέτζιο Εμίλια ξεχώρισαν οι Κρόφορντ και Στραούτινς με δώδεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 21-16, 54-32, 79-55, 99-64