Χαϊδελβέργη-Άλμπα 86-94: Διπλό στο ρελαντί για τους Βερολινέζους

Η Άλμπα Βερολίνου νίκησε εκτός έδρας την Χαϊδελβέργη με 94-86 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-1, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 7-11. Οι "κίτρινοι" θα αντιμετωπίσουν τoν Ολυμπιακό, την Τετάρτη (15/1), για την 24η αγωνιστική της Euroleague.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Άλμπα να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-14). Οι "κίτρινοι" προστάτεψαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-34).

Αν και οι γηπεδούχοι μείωσαν στον ένα πόντο (40-39, 21' λεπτό), οι Βερολινέζοι κράτησαν την διαφορά τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-56). Η Άλμπα διατήρησε την πρωτοπορία της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Χαϊδελβέργη με 94-86.

Από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκαν οι Γέτζελ και Ζούσμαν με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Χαϊδελβέργη ξεχώρισαν οι Μαξιμιλιάν (4ρ. και δύο ασίστ) και Γουάσινγκτον (6ρ. και 12 ασίστ) με 22 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-18, 34-40, 56-66, 86-94