Προμηθέας-Σλασκ Βρότσλαβ 90-66: Τρίτη ευρωπαϊκή σερί νίκη για τους Πατρινούς

Ο Προμηθέας νίκησε εντός έδρας την Σλασκ Βροτσλάβ με 90-66 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 9-5, ενώ η πολωνική ομάδα έπεσε στο 1-13.

H Σλασκ Βροστάβ ήταν καταιγιστική στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-18). Ο Προμηθέας βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 25-14, προσπέρασε και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-41).

Οι Πατρινοί ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρος σκορ 24-13, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-54). Ο Προμηθέας συνέχισε δυνατά στην τέταρτη περίοδο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 23-12 και κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Σλασκ Βροτσλάβ με 90-66.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Τόμασον και Ντάνγκουμπιτς με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Σλασκ Βρότσλεβ ξεχώρισε ο Ντζιέβα με 19 πόντους, με τους Κολεντα και Τόμτσακ με δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 18-27, 43-41, 67-54, 90-66

Διαιτητές: Βίλιους, Ουντιάνσκι, Μπίτνερ

On Fire: Ο Τόμασον του Προμηθέα με 20 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 27:00 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 87-61 (Το +26 για τον Προμηθέα στο 27 λεπτό)