ΦΜΠ-Ερυθρός Αστέρας 72-83: Ντεμπούτο με νίκη για Σφαιρόπουλο στους ερυθρόλευκους

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εκτός έδρας την ΦΜΠ με 83-72 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 4-0, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 1-3.

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-16). Οι ερυθρόλευκοι κράτησαν την απόσταση τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-33).

Αν και οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στον ένα πόντο δύο φορές, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-56). Παρότι η ΦΜΠ πήρε προβάδισμα στο 32' λεπτό (63-62), ο Ερυθρός Αστέρας είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας με 83-72.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκε ο Τεόντοσιτς (10 ασίστ) με 11 πόντους, ενώ οι Νταβίντοβατς, Ίλιτς, Ματέους και Νειπίερ είχαν από δέκα πόντους έκαστος. Από την ΦΜΠ ξεχώρισαν οι Γουόλκερ και Στεπάνοβιτς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 16-21, 33-41, 56-61, 72-83