Άλμπα-Μπαρτσελόνα 86-88: Διπλό οι μπλαουγκράνα στην επιστροφή του Μίροτιτς

Ο Νίκολα Μίροτιτς αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος με τους μπλαουγκράνα στην Euroleague και τους οδήγησε με την εμφάνιση του στην εκτός έδρας νίκη επί της Άλμπα Βερολίνου με 88-86. Η καταλανική ομάδα ανέβηκε στο 8-3, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 3-8.

Δυνατό ξεκίνημα για την Μπαρτσελόνα στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-19). Αν και οι μπλαουγκράνα πήραν προβάδισμα με 13 πόντους (11' λεπτό), η Άλμπα Βερολίνου βρήκε λύσεις και με ένα επί μέρους σκορ 27-15, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (46-45).

Η ομάδα του κόουτς Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-11, προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-57). Πολύ ανταγωνιστική και δυναμική η Άλμπα Βερολίνου μέχρι το τελευταίο λεπτό και με ένα επί μέρους σκορ 29-17 στην τέταρτη περίοδο, έκανε τον αγώνα ντέρμπι. Η Μπαρτσελόνα βρήκε απαντήσεις και νίκησε εκτός έδρας με 88-86.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Μίροτιτς και Λαπροβίτολα με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισαν οι Μπλατ και Σμιθ με 20 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-30, 46-45, 57-71, 86-88