Εφές – Ολυμπιακός 82-71: Τρίποντος βομβαρδισμός και ήττα στην Πόλη

Για 30’, ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές, φτάνοντας μέχρι και στο +11 (25-36 στο 15'). Η ευστοχία των Τούρκων, όμως, από την περιφέρεια (συνολικά 15/30 τρίποντα), έκανε την διαφορά, με το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν να παίρνει την νίκη με 82-71, φτάνοντας στο 6-5, ρίχνοντας τους Πειραιώτες στο 7-4.

Ο Ολυμπιακός μπήκε… καμικάζι στο παρκέ του «Σινάν Ερντέμ», προηγούμενος με 10-0! Όπως ήταν αναμενόμενο, φυσικά, οι πρωταθλητές Ευρώπης, με πρώτο βιολί τον Κλάιμπερν, απάντησαν, μείωσαν στο σουτ (13-16), όμως ο Βεζένκοβ  είχε τον τελευταίο λόγο για το πρώτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας το 13-18.  Παρά τα μακρινά σουτ των Μίτσιτς και Μπομπουλα (22-25), ο Ολυμπιακός δεν… έχασε το μυαλό του και με τους Λαρεντζάκη και Σλούκα ξέφυγε και πάλι με 11 πόντους (25-36). Οι πρωταθλητές Ευρώπης (οι οποίοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με 6/10 τρίποντα!) ανάγκασαν τους «ερυθρόλευκους» σε συνεχόμενα λάθη, που έφεραν το 33-37, όμως ο Σλούκας ανέλαβε δράση στο φινάλε και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, έστειλε τον Ολυμπιακό στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με προβάδισμα οκτώ πόντων (33-41).

Μάχη είχαμε στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει δύο φορές στο σκορ, αρχικά με 45-35 και εν συνεχεία με 53-46, όμως ο Μπομπουά συνέχισε να βλέπει το καλάθι σαν… βαρέλι, να πυροβολεί από την περιφέρεια, στέλνοντας το ματς στο 52-53, με το φινάλε της περιόδου. Το τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, ήταν ένας… βομβαρδισμός από την περιφέρεια από πλευράς Εφές. Μπομπουά και Κλάιμπερν συνέχισαν το… βιολί τους, ανέλαβε δράση και ο Μίτσιτς, με την Εφές να ξεφεύγει με 77-69 και να φτάνει στην νίκη με 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 33-41, 52-53, 82-71

On fire: «Καυτός» Κλάιμπερν με 24 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: +11 για τον Ολυμπιακό (25-36) στο 15’.

Ξεχώρισαν: Ο Μπομπουά έβλεπε το καλάθι σαν… βαρέλι, με 19 πόντους και 5/6 τρίποντα, ενώ ο Μίτσιτς… άγγιξε το triple double, με 18 πόντους, εννέα ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ. Για τον Ολυμπιακό, 18 πόντους είχε ο Βεζένκοβ, ενώ ο Σλούκας είχε 12 πόντους, έξι ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Βίλιους, Περούγκα