Μακάμπι – Άλμπα 87-78: Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για το σύνολο του Σφαιρόπουλου

Η Μακάμπι ήταν η μεγάλη νικήτρια σε εξ αναβολής αναμέτρηση της Ευρωλίγκας, απέναντι στην Άλμπα. Το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου νίκησε εντός έδρας με σκορ 87-78 ανεβαίνοντας στο 8-11, με τους πρωταθλητές Γερμανίας να παραμένουν χαμηλά (6-13).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για γερά νεύρα από το ξεκίνημα, με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο. Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες από την περιφέρεια, γεγονός που αποδεικνύεται και από το σκορ του δεκαλέπτου (23-23).

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους, διατηρώντας τον επιθετικό τους ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν και η ομάδα του Σφαιρόπουλου πήγε με +8 (47-39) στα αποδυτήρια, σουτάροντας με καλά ποσοστά (17/27 στο δίποντο και 4/10 στο τρίποντο).

Επιστρέφοντας για το δεύτερο μέρος, η Μακάμπι συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ρυθμού και να κυριαρχεί με 14 ασίστ , 7 κλεψίματα και μόνο δύο λάθη έως το 30ο λεπτό. Το αποτέλεσμα ήταν να ανοίξει ακόμα περισσότερο η ψαλίδα για τους Ισραηλινούς με τη λήξη της περιόδου (67-58).

Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, οι Βερολινέζοι, βελτίωσαν την εικόνα τους και με ομαδική προσπάθεια κατάφεραν να μειώσουν στους 5 πόντους (71-66) στο 35ο λεπτό, όμως η Μακάμπι δεν άφησε να της γλιστρήσει η νίκη από τα χέρια (87-78) .

Ξεχώρισαν οι Γουιλμπέκιν και Λο, που σημείωσαν 18 πόντους αμφότεροι.

Δεκάλεπτα: 23-23, 47-39, 67-58, 87-78