Εφές - Άλμπα Β. 85-84:Κλάιμπερν και Τζόουνς την γλίτωσαν από το κάζο

Η Εφές νίκησε με το ζόρι την Άλμπα με 85-84 και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για τα play-in της Ευρωλίγκας.

Στο ξεκίνημα,το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την περίοδο να ολοκληρώνεται 23-23 με καλάθι του Μπουμπουά.Στο δεύτερο δεκάλεπτο,η Εφές ξεκίνησε με σερί 11-0 για το 34-23.Αργότερα,το τρίποντο του Ολίντε κατέβασε την διαφορά στους 8 (45-37). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 53-40 χάρη σε καλάθι του Τόμπσον.

Στο δεύτερο μισό,η Άλμπα έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 17-0 και προηγήθηκε με 57-55 και οι δύο ομάδες πήγαν στην τέταρτη περίοδο από την αφετηρία του 65-67 που διαμορφώθηκε χάρη σε καλάθι του Στέρλινγκ Μπράουν.Εκει,ο Ταρίκ Τζόουνς ισοφάρισε σε 67-67,με τον Γουέτσελ να δίνει προβάδισμα 5 πόντων στους φιλοξενούμενους (67-72). Ο Μπράουν ισοφάρισε για τους Τούρκους (72-72) και ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα μετά από ώρα στην ομάδα του (77-75). Ο Κουμάντζι έδωσε προβάδισμα 2 πόντων στους Βερολινέζους (79-81),αλλά εκείνη την στιγμή ανέλαβε δράση ο Γουίλ Κλάιμπερν με 5 σερί πόντους για το 85-81. Το τρίποντο του Ολίντε έδωσε ανάσα στην Άλμπα,η άμυνα βγήκε αλλά στην τελευταία επίθεση ο Τζόουνς προσέφερε ένα κυριαρχικό "στοπ" στην διείσδυση του Χερμανσον και έδωσε την νίκη στην Εφές με 85-84.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ελάιζα Μπράιαντ με 24 πόντους,με τον Κλάιμπερν να σημειώνει 13. Για τη μαχητική Άλμπα οι Ματ Τόμας και Λουίς Ολίντε σημείωσαν από 17.

Τα δεκάλεπτα:23-23,53-40,65-67,85-84