Μπασκόνια - Άλμπα Β 88-71.: Άνετη επιστροφή στις νίκες

Η Μπασκόνια επιβλήθηκε εύκολα της Άλμπα Βερολίνου με 88-71 και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα της από την Φενέρ στην Τουρκία.

Οι Βάσκοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 10-2 με καλάθι του Κότσαρ. Το τρίποντο του ΜακΙντάιρ ανέβασε την διαφορά στους 12 (20-8) και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-10 με τρεις βολές του Τάντας Σεντεκέρσκις. Τα καλάθια των Κότσαρ και Ρογκαβόπουλου ανέβασαν την διαφορά στο +18 (32-14),αλλά οι Γερμανοί έτρεξαν ένα 7-0 σερί για το 32-21 και με ακόμα ένα 7-0 μείωσε στους 6 (40-34) πριν το 42-34 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό,το μοτίβο ήταν "μία σου και μία μου" με την Μπασκόνια να κάνει ένα μικρό 5-0 στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου και να ξεφεύγει με 16 (63-47). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπικού χαρακτήρα με το τρίποντο του Χάουαρντ να εκτοξεύει την διαφορά στους 20 (69-49). Ένα προσωπικό σερί του Ραπίκ με 11 δικούς του πόντους κατέβασε την διαφορά στους 9 ενάμισι λεπτό πριν την λήξη του αγώνα (80-71) αλλά η ομάδα του Ιβάνοβιτς έτρεξε δικό της 8-0 σερί για το τελικό 88-71.

Για τους νικητές ο Τσίμα Μονέκε είχε 16 πόντους και ο Μίλερ ΜακΙντάιρ έκανε double double με 14 πόντους και 10 ασίστ. Για την Άλμπα οι Τόμας και Κουμάντζι είχαν από 12 έκαστος.

Τα δεκάλεπτα:23-10,42-34,63-47,88-71