Αρμάνι Μ. – Παρτιζάν 85-83: Ο Νέιπιερ έκρινε το θρίλερ του Μιλάνου

Παιχνίδι για… γερά νεύρα διεξήχθη στο Μιλάνο, με την Αρμάνι να επικρατεί της Παρτιζάν με 85-83. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σαμπάζ Νέιπιερ, που σημείωσε όλους τους πόντους της ομάδας του, από το 78-80 του 38’, ανάμεσα τους και το καλάθι της νίκης στα 5’’. Στο 12-16 ανέβηκαν οι Ιταλοί, στο 13-15 έπεσαν οι Σέρβοι, στην μάχη για μία θέση στα Play In.

Η Παρτιζάν μπήκε με το… πόδι στο γκάζι στο παιχνίδι, με τους Σέρβους να προηγούνται γρήγορα με 10-2. Η απάντηση της Αρμάνι, όμως, ήταν άμεση, με τους Ιταλούς να τρέχουν ένα 10-0 για το προσπέρασμα (12-10). Ο Πονίτκα με τρίποντο πέτυχε το 12-13, όμως η Αρμάνι έτρεξε ένα νέο επιμέρους 8-2 για το 20-15. Νέο ξέσπασμα της Παρτιζάν, με πρωταγωνιστή τον Αβράμοβιτς, για το 20-21,  με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους μπροστά με 22-21.Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, έτσι και στο δεύτερο, οι Σέρβοι μπήκαν… φορτσάτοι και με ένα 8-0, δια χειρός ΛεΝτέι και Καμπόκλο, προηγήθηκαν με 29-22.  Ο Άντσουσιτς, με δίποντο, διατήρησε την Παρτιζάν στο +6 (29-35), όμως δύο τρίποντα των Φόγκτμαν και Χολ, έφεραν το ματς στην ισοπαλία (35-35). Ο Νέιπιερ έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (39-35), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 41-40, μετά το καλάθι στο φινάλε του Καμίνσκι.

Η… μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο (50-51 στο 34’). Νέιπιερ και Χολ, με ένα 7-0, έφεραν την Αρμάνι μπροστά με 57-51, όμως Άντζουσιτς και Αβράμοβιτς έφεραν εκ νέου το ματς στον πόντο (59-58).  Χολ και Μίροτιτς κράτησαν τους Ιταλούς μπροστά με 64-61, όμως ο εξαιρετικός Άντζουσιτς πρωτοστάτησε στο 6-0 των Σέρβων, στο φινάλε του δεκαλέπτου, που βρήκε την Παρτιζάν μπροστά με 67-64. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Μίροτιτς, κράτησαν την Αρμάνι σε… θέση οδηγού (76-73), με την Παρτιζάν, όμως, με ένα δικό της 5-0, να περνά και πάλι μπροστά με 78-76 στο 35’. Το τρίποντο του Νέιπιερ για το 81-80, έδωσε νέο προβάδισμα στην Αρμάνι, 90’’ πριν το τέλος, ενώ ο ίδιος, με 2/2 βολές στα 51’’ πέτυχε το 83-80. Ο ΛεΝτέι με γκολ – φάουλ στα 28’’ ισοφάρισε σε 83-83, όμως και πάλι ο Νέιπιερ κρατούσε τον τελευταίο λόγο στο ματς και με καλάθι στα 5’’, διαμόρφωσε το τελικό 85-83, καθώς ο ΛεΝτέι αστόχησε στο σουτ της ισοφάρισης στο φινάλε.

Σιλντς και Μίροτιτς, με 19 πόντους έκαστος, ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Αρμάνι, με τον Χολ να έχει 18 και τον καθοριστικό Νέιπιερ 15, τους επτά σερί στο φινάλε, ανάμεσα τους και το καλάθι της νίκης.

Για την Παρτιζάν, 19 πόντους είχε ο Αβράμοβιτς, 13 ο Καμπόκλο και 12 ο ΛεΝτέι.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 41-40, 64-67, 85-83