Μακάμπι - Ζαλγκίρις 83-76: Ζωτικής σημασίας νίκη για την πρώτη δεκάδα

Η Μακάμπι επικράτησε με 83-76 της Ζαλγκίρις στο Βελιγράδι και ανέβηκε στο 15-13. Σβήνουν οι όποιες ελπίδες των Λιθουανών για πρόκριση.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 11-4 με τρίποντο του Κοέν,όμως οι Λιθουανοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 11-11 με καλάθι του Σάμνερ.Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 21-21. Η Ζαλγκίρις πήρε αέρα 5 πόντων (28-33),όμως η Μακάμπι με σερί 7-0 προηγήθηκε με 35-33. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 42-40.

Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με επιμέρους 8-1 για το 43-48,ενώ προηγήθηκαν ακόμη και με 8 με καλάθι του Μπουτκέβιτσους (49-57). Οι δύο ομάδες πήγαν στην τέταρτη περίοδο από την αφετηρία του 56-62. Εκεί,το καλάθι του Μπάλντουιν έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στην Μακάμπι (72-67). Η Ζαλγκίρις με σερί 7-0 προηγήθηκε με 72-74, οι Ισραηλινοί προσπέρασαν με 76-74 και ο Μπουτκέβιτσους ισοφάρισε σε 76-76. Οι δύο βολές του Μπάλντγουιν και το λάθος του Μπουτκέβιτσους που οδήγησε σε αντιαθλητικό φάουλ έδωσαν διαφορά ασφάλειας στην ομάδα του Όντεντ Κάτας (81-76). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 83-76.

Για τους νικητές ο Μπάλντγουιν είχε 16 πόντους και ο Μπλατ 11,ενώ για την ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι ο Έβανς είχε 18 και ο Σάμνερ 14.

Τα δεκάλεπτα:21-21,42-40,56-62,83-76