Mονακό-Ερυθρός 98-80 : Άνετα οι Μονεγάσκοι στην ιστορική βραδιά του Τζέιμς

Η Μονακό με μια αντεπίθεση στα τελευταία 12 λεπτά ξέφυγε του Ερυθρο΄υ με τους γηπεδούχους να επικρατούν τελικά με σκορ 98-80, σε μια βραδιά ορόσημο για τον Τζέιμς που έγινε All Time Scorer στην Euroleague. Οι Μονεγάσκοι έφτασαν έτσι στο 18-10 της βαθμολογίας , ενώ οι Σέρβοι έχουν αντίθετο ρεκόρ 10-18.

Πιο δυνατά μπήκε στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ερυθρός με τον Γκιεντράιτις και τον Μίτροβιτς να βλέπουν το καλάθι σαν βαρέλι με αποτέλεσμα να δώσουν στην ομάδα τους το προβάδισμα με σκορ 17-13 , με την Μονακό να κάνει ένα σερί 12-0 και να αποκτά αυτή την κεφαλί στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-17). Τα δυο τρίποντα του Χάνγκα και του Ντο Σάντος ΄εριξαν την διαφορά στο καλάθι (25-23) , με έξι συνεχόμενους πόντους του Τζέιμς να διαμορφώνεται το 31-23 , την Μονακό να αποκτά μαξιλαράκι ασφαλείας το οποίο εκμεταλλεύτηκε μ΄εχρι και το τέλος του ημιχρόνου (46-38).

Στο δεύτερο μέρος , οι Σέρβοι μπήκαν πιο δυνατά , μείωσαν και έφεραν το παιχνίδι ισόπαλο (57-57, 27:26) , εκεί οι Μονεγάσκοι πήραν φωτία καθ΄ως δια χειρός Οκόμπο και Χολ διαμόρφωσαν το 69-60  σκορ της τρίτης περιόδου. Τα δυο τρίποντα του Οκόμπο στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου εκτόξευσαν την διαφορά στους 15 πόντους (75-60 ) , με τους Σέρβους να μην μπορούν να αντιδράσουν και τους Μονεγάσκους να μην ρίχνουν το ρυθμός τους , το σύνολο του Ομπράντοβιτς πανηγύρισε μια εμφατική νίκη με σκορ 98-80.

Από πλευράς Μονακό ξεχώρισαν ο ρέκορντμαν Τζέιμς με 20 πόντους , ενώ Μοτεγιούνας και Οκόμπο είχαν από 14 έκαστος. Από πλευράς Σέρβων ξεχώρισαν ο διπλός Μίτροβιτς με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Ντο Σάντος με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-17,46-38,69-60,98-80

Screenshot 2024 03 07 at 22 36 49 FC Bayern Munich vs Crvena Zvezda Meridianbet Belgrade 2024 03 01 21 30 EuroLeague