Βαλένθια - Μπαρτσελόνα 78-88: Επιστροφή στις νίκες με ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο

Η Μπαρτσελόνα πέρασε από την έδρα της Βαλένθια και με την νίκη της με 88-78, παραμένει σε θέση ισχύς, αναφορικά με μία θέση στην πρώτη τετράδα.

Οι Καταλανοί ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκαν με 16-6 με 8 πόντους του Γιαν Βέσελι. Η Βαλένθια με επιμέρους σκορ 12-2 έκλεισε το δεκάλεπτο στην ισοπαλία του 18-18. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά ένα μικρό προβάδισμα που έφτασε έως το +6 (41-35 με τρίποντο του Τζόουνς). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 42-37 μετά από μια βολή του Ντέιβις.

Η Μπάρτσα,στο δεύτερο μισό,ξεκίνησε με σερί 7-0 για το 42-44. Ο Πάρα έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα του (54-59).Το καλάθι και φάουλ του Σέμι Οτζελέγε διαμόρφωσε το 57-59 του τρίτου δεκαλέπτου. Ο ίδιος παίκτης,στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου,έσωσε βραχεία κεφαλή στην Βαλένθια με σουτ τριών πόντων (60-59). Τότε,όμως,οι Καταλανοί έτρεξαν ένα μεγάλο επιμέρους σκορ 17-3 και προηγήθηκαν με 13 πόντους (63-76) και πήραν ασφαλές προβάδισμα για το ροζ φύλλο αγώνα. Η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση της νίκης και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το τελικό 78-88.

Για τους ηττημένους ο Οτζελέγε είχε 19 πόντους και ο Τζόουνς 15,ενώ για την Μπαρτσελόνα ο Βέσελι πέτυχε 21 πόντους και ο Κάλινιτς 13.

Τα δεκάλεπτα:18-18,42-37,57-59,78-88