Μονακό - Φενερμπαχτσέ 76-69: Η τέταρτη περίοδος τα άλλαξε ολα

Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με 76-69 χάρη στην τρομερή τέταρτη περίοδο που έκανε.

Στο ξεκίνημα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ,με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται 21-25. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ένα σερί 9-0 των Τούρκων τους έδωσε προβάδισμα 11 πόντων (27-38) αλλά η Μονακό απάντησε με δικό της 7-0 για το 34-38. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο  και το υπέρ τους προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +8 (36-44).

Η Φενέρ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και στην τρίτη περίοδο. Μάλιστα, δύο συνεχόμενα τρίποντα του Νικ Καλάθη,  έφεραν τους Τούρκους στο +9 (45-54), με το συγκρότημα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να μπαίνει στην τελική ευθεία με... αέρα έξι πόντων (55-61). Κάπου εκεί, όμως το... τσιπάκι γύρισε για την Μονακό. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικο΄ί και σε άμυνα και σε επίθεση. "Κλείδωσαν" τα ατού της Φενέρ, κρατώντας τους Τούρκους σε μόλις οκτώ πόντους ενεργητικό. Από την πλευρά τους οι Μονεγάσκοι σκόραραν 21 πόντους, φέρνοντας το ματς τούμπα, φτάνοντας στην σπουδαία νίκη με 76-69, που τους διατηρεί για τα καλά στο κόλπο της τετράδας και του πλεονεκτήματος της έδρας, ενόψει των Play Offs.

Για τους νικητές  Μάικ Τζέιμς με 23 πόντους και Έλι Οκόμπο με 16, ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστ΄ες. Όσον αφορά την Φεν΄έρ, ο Σανλί πέτυχε 12 πόντους και ο Γουίλμπεκιν 11.

Τα δεκάλεπτα:21-25,36-44,55-61,76-69