Ερυθρός Αστέρας - Μπαρτσελόνα 76-85: 2/2 στην διπλή εβδομάδα για τους Καταλανούς

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 85-76 του Ερυθρού Αστέρα και ζευγάρωσε τις νίκες της στην διαβολοβδομάδα.

Οι Καταλανοί μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση του Βελιγραδίου, φτάνοντας, μάλιστα, στο +7 με καλάθι του Πάρκερ (10-17). Το φινάλε του 10λεπτου, όμως, άνηκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να... ροκανίσουν την διαφορά στον πόντο (17-18), χάρη σε τρίποντο του Νέντοβιτς. Η εξέλιξη αυτή ήχησε σαν... συναγερμός στα αυτιά των φιλοξενούμενων. Χαρακτηριστικό το επιμέρους σκορ 15-5 που έτρεξε η Μπαρτσελόνα και την έφερε στο +11 (22-33), με τους Καταλανούς, μάλιστα, να κλείνουν το πρώτο μισό μπροστά με 45-32.

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Το τρίποντο του Μπριθουέλα εκτόξευσε την διαφορά στο +18 για την Μπάρτσα (40-58), η οποία κράτησε σε απόσταση ασφαλείας τον Αστέρα, μπαίνοντας στην τελική ευθεία του ματς με +13 (51-64). Οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν ικανοί να απειλήσουν την Μπαρτσελόνα, η οποία στο τελευταίο δεκάλεπτο απλά συντήρησε την διαφορά της, φτάνοντας με άνεση στο τελικό υπέρ της 85-76, που την φέρνει στο 17-8, με τους Σέρβους να πέφτοπυν στο 10-15.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μπριθουέλα, που... φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 20 πόντους, ενώ ο Βέσελι έφτασε κοντά στο double - double με 16 πόντους και οκτώ ριμπάουντ. Από πλευράς Αστέρα, ο Νέντοβιτς είχε 21 πόντους, με τον Ντος Σάντος να προσθέτει 13.

Τα δεκάλεπτα:17-18,32-45,51-64,76-85