Παναθηναϊκός – Αρμάνι Μ 79-62.: Επιστροφή στις νίκες με τρόπο εμφατικό

Ο Παναθηναίκός άφησε πίσω του την κακή εμφάνιση και την ήττα στο Βελιγράδι από την Μακάμπι, με τους «πράσινους» να… τσακίζουν την Αρμάνι Μιλάνο με 79-62 και να παραμένουν ολοζώντανοι στο κόλπο της τετράδας και του πλεονεκτήματος της έδρας, ενόψει των Play Offs.

Με πρωταγωνιστές τους Καλαϊτζάκη και Γκραντ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε γρήγορα με 12-6 της Αρμάνι. Γκριγκόνις και Ναν ανέβασαν την διαφορά στο +9 (19-10), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το «τριφύλλι» μπροστά με 21-16. Στην δεύτερη περίοδο, το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν κυριάρχησε στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Γκριγκόνις και Χουάντσο έφεραν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (26-16), με τον Ισπανό να παίρνει… φόρα και μαζί με τον Ναν να… εκτοξεύουν το «πράσινο» προβάδισμα στο +14 (36-22). Ο Νέιπιερ μείωσε σε 36-24, όμως οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό, με τους Λεσόρ, Ερνανγκόμεζ και Γκριγκόνις να φτάνουν στο +18 (42-24), προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι το φινάλε του α’ μέρους. (44-26).

Ένα γρήγορο 2-9 για την Μονακό, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, έφερε το σκορ στο 46-35. Η αντίδραση του Παναθηναϊκού, όμως, ήταν άμεση, με τους Γκριγκόνις και Γκραντ να πετυχαίνουν επτά αναπάντητους πόντους για το 53-35, στέλνοντας και πάλι τους γηπεδούχους σε απόσταση ασφαλείας, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 57-41.  Το καλάθι του Λεσόρ για το 67-48, έφερε τους «πράσινους» στα πρόθυρα του +20, τα οποία και πέρασε με τον Καλαϊτζάκη (69-48), με τον Παναθηναϊκό να φτάνει με χαρακτηριστική άνεση στην νίκη με , που τον φέρνει στο 15-9 και τους Ιταλούς να υποχωρούν στο 10-14, χάνοντας πολύτιμο έδαφος στην μάχη για το Play In.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 44-26, 57-41, 79-62

Οn fire: Ο Γκριγκόνις με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού.

Ξεχώρισαν: Από 12 πόντους σημείωσαν Λεσόρ και Χουάντσο, ενώ για την Αρμάνι, 16 πόντους είχε ο Νέιπιερ και 11 ο Μίροτιτς.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +24 για τον Παναθηναϊκό (74-50) στο 38’

Διαιτητές: Γιαβόρ, Βίλιους, Κονσταντίνοβς