Μονακό – Παρτιζάν 85-70: Σε τροχιά τετράδας με οδηγό Τζέιμς

Ένα 9-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και η γεμάτη εμφάνιση του Μάικ Τζέιμς (19 πόντοι, πέντε ριμπάουντ, επτά ασίστ) ήταν αυτά που έδωσαν… αέρα νικητή στην Μονακό, με την ομάδα του Πριγκιπάτου να επικρατεί της Παρτιζάν με 85-70. Στο 14-10 ανέβηκαν οι Μονεγάσκοι, στο 12-12 έπεσε η ομάδα του Βελιγραδίου.

Μοιρασμένο το πρώτο 10λεπτο της αναμέτρησης, με την Μονακό να ξεκινά καλά, προηγούμενη με 10-4 στο 4’, όμως στα επόμενα έξι λεπτά σημείωσε μόλις τέσσερις πόντους, δίνοντας την δυνατότητα στην Παρτιζάν, χάρη σε ένα 7-0, να περάσει μπροστά με 16-14, στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Ακόμα ένα τρίποντο του Καμπίνσκι, για το 14-19, ανέβασε το σερί των Σέρβων στο 10-0, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ένα 8-0 των γηπεδούχων, με κύριο εκφραστή τον Μπλόσομγκεϊμ, μετέτρεψε το 22-26 σε 30-26. Πάντερ και Καμπόκλο, με δύο τρίποντα, ισοφάρισαν σε 32-32, όμως στην συνέχεια ο Τζέιμς πήρε το… όπλο του, στέλνοντας την ομάδα του στο +9 (42-33), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την Μονακό μπροστά με 44-38.

Η Μονακό συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Τζέιμς να πετυχαίνει το 48-41 και τον Μοτεγιούνας να στέλνει την ομάδα του στο +8 (59-51). Η Παρτιζάν αντέδρασε και με τους Πάντερ και ΛεΝτέι επέστρεψε στο σουτ (63-61), με τον Τζέιμς, με 2/2 βολές, να πετυχαίνει το 65-61, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Τέσσερις σερί πόντοι του Λόιντ έδωσαν σημαντικό προβάδισμα οκτώ πόντων στην Μονακό, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (69-61), ενώ το τρίποντο του Τζέιμς για το 72-61, έφερε την ομάδα του σε διψήφιο προβάδισμα στο 33’. Ο Τζαϊτέ ανέβασε το σερί της Μονακό στο 9-0 (74-61), με την Παρτιζάν να απαντά με τους Πάντερ και Καμίνσκι για το 74-66. Οκόμπο και Ουαταρά, όμως, έτρεξαν ένα δικό τους 5-0 για το 79-66… σφραγίζοντας την νίκη για την Μονακό, η οποία και ήρθε με σκορ 85-70.

Ο Τζέιμς με 19 πόντους, πέντε ριμπάουντ και επτά ασίστ, ήταν ο κορυφαίος της Μονακό και έγινε ο δεύτερος σκόρερ στην ιστορία της Euroleague, πίσω από τον Βασίλη Σπανούλη, με τον Τζαϊτέ να έχει 14 πόντους και τον Οκόμπο 13. Για την Παρτιζάν, στράφι πήγε η εντυπωσιακή εμφάνιση του Πάντερ με 28 πόντους, με τον Καμίνσκι να προσθέτει 17.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 44-38, 65-61, 85-70