Μπαρτσελόνα - Β.Μπολόνια 84-57: Ντέρμπι ήταν μόνο "στα χαρτιά"

Η Μπαρτσελόνα μετά από δύο σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα επέστρεψαν στις νίκες,"σκορπίζοντας την Βίρτους Μπολόνια με 84-57.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την πρώτη περίοδο να λήγει 20-17 με καλάθι του Μπριθουέλα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάρτσα πάτησε γκάζι και με επιμέρους σκορ 21-10 πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 41-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Καταλανοί με ένα 7-0 σερί ξέφυγαν με +19 (48-29) με καλάθι του Λαπροβίτολα και δεν ξανακοίταξε πίσω της. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 61-44. Στο τέταρτο δεκάλεπτο,οι γηπεδούχοι έκαναν ακόμα 9-0 σερί και εκτόξευσαν την διαφορά στους 24 (79-55) για να επικρατήσουν τελικά με 84-57.

Για τους νικητές ο Ερνανγκόμεθ είχε 17 πόντους και ο Λαπροβίτολα 16,ενώ για τους Ιταλούς ο Κορντινιέ πέτυχε 12.