Άλμπα Β. - Ερυθρός Αστέρας 89-80:Απομακρύνονται από την δεκάδα οι Σέρβοι

Η Άλμπα επικράτησε με 89-80 του Ερυθρού Αστέρα και πέτυχε την 5η της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την πρώτη περίοδο να λήγει 18-16 με καλάθι του Γκιλέσπι.Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Άλμπα πάτησε γκάζι και με σερί 9-0 ανέβασε την διαφορά στους 12 (38-26),ενώ αργότερα ακόμη ένα 7-0 ανέβασε την διαφορά στους 16 (47-31). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 51-36.

Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να βρουν ακόμα ένα σερί 8-0 και εκτόξευσαν την διαφορά στους 21 (65-44) με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 72-54 με καλάθι του Τζαβόντε Σμαρτ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ερυθρός προσπάθησε να μειώσει την διαφορά και κατάφερε να φτάσει έως και το -5 (85-80) όμως ο Τζαβόντε Σμαρτ δεν κατάφερε να πάει το παιχνίδι στο σουτ καθώς αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο στα 40",με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 89-80

Για τους νικητές ο Ματ Τόμας πέτυχε 19 πόντους,ενώ ο Προσίντα είχε 17. Για τους φιλοξενούμενους ο Ντος Σάντος είχε 20 πόντους,με τον Γκεντράιτις να προσθέτει άλλους 15.

Τα δεκάλεπτα:18-16,47-31,72-54,89-80