Mακάμπι-Παναθηναϊκός 90-75: Στάση στο Βελιγράδι για το τριφύλλι

Το αήττητο του Παναθηναϊκού έλαβε τ΄ελος στο Βελιγράδι με την Μακάμπι έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Μπόλνγουιν να κερδίζει τους πράσινους με σκορ 90-75. Οι Ισραηλινοί μετά από αυτήν την νίκη τους ανέβηκαν στο 13-10 εν΄ω οι πράσινοι βρίσκονται στο 14-9.

Ισορροπημένος ήταν ο ρυθμός του στην αρχή του αγώνα με τις δυο ομάδες να ξεδιπλώνουν το ταλέντο τους στο σκοράρισμα με τον Νίμπο και τον Μπράουν από την μια και τον Μήτογλου και τον Ναν από την άλλη να κυριαρχούν. Ενώ το σκορ ήταν 18-15 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων , ένα σερί 6-0 από το τριφύλλι με τον Παπαπέτρου και τον Γκράντ διαμόρφωσαν το σκορ σε 18-21. Όπως τελέιωσε ο Παναθηναϊκός την περίοδο ,έτσι άρχισε και την δεύτερη παρουσιάστηκε σοβαρός και με συνέπεια στο σκορ δια χειρός Ναν και Γκραντ οι πράσινοι πήραν προβάδισμα 6 πόντων (29-35). Οι γηπεδούχοι από αυτό το σημείο βελτίωσαν τα αμυντικά τους καθήκοντα, εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική αδράνεια των πρασίνων και με ένα σερί 13-1 πέρασαν μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με σκορ 43-36.

Στο δεύτερο μέρος Μπόλντγουιν και Μπράουν ανέβασαν το χάντικαπ στους 13 πόντους υπέρ των γηπεδούχων με το σκορ να διαμορφώνεται σε 57-42. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση παίζοντας άμυνα την οποία μετουσίωσε σε καλάθια στην επίθεση και με το δικό του 10-0 έριξε την διαφορά στους τρεις (55-52) ,την οποία και κράτησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (62-59). Ο Λορένζο και ο Μπόλντγουιν στην τέταρτη περίοδο ξεδίπλωσαν το επιθετικό τους ταλέντο και ανέβασαν την διαφορά στους εννιά (75-66), ο Καλαιτζάκης ήταν κυριολεκτικά μόνος του στην τελευταία περίοδο σημειώνοντας τους 10 από τους 16 πόντους . Οι Ισραηλινοί εκμεταλλεύτηκαν την καθίζηση του Παναθηναϊκου στην επίθεση και κατάφεραν να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 90-75.

Tα δεκάλεπτα:18-21,43-36,62-59,90-75

On fire: Ο Μπάλντγουιν με 22 πόντους και 8 ασσίστ ήταν ο πολυτομότερος παίκτης του αγώνα

Ξεχώρισαν: Από μεριάς γηπεδούχων οι Κόλσον , Νίμπο και Μπράουν είχαν 14 πόντους έκαστος. Ο Νίμπο ακόμα σημείωσε double double με 12 ριμπάουν ακόμα. Από τους πράσινους ο Καλαιντζάκης είχε 17 πόντους όντας πρώτος σκόρερ του τριφυλλιού και ακολο΄υθησαν οι Γκραντ,Μήτογλου και Ναν με 13.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το τελικό +15 των Ισραηλινών 90-75

Screenshot 2024 01 25 at 23 47 58 Maccabi Playtika Tel Aviv vs Panathinaikos AKTOR Athens 25 January 2024 21 05 EuroLeague