Φενέρμπαχτσε – Βίρτους 88-75: Show Μότλεϊ και θρίαμβος για τους Τούρκους

Με τον Μότλεϊ να κάνει… όργια, κυρίως στο δύσκολο πρώτο δεκάλεπτο, η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε στις νίκες, με τρόπο εμφατικό, επικρατώντας της Βίρτους με 88-75. Στο 14-9 αναρριχήθηκαν οι Τούρκοι, στο 15-8 έπεσαν οι Ιταλοί.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Κωνσταντινούπολης ήταν ουσιαστικά μια μάχη της Βίρτους με τον… Μότλεϊ. Ο άσος της Φενέρ ήταν αυτός που κράτησε ουσιαστικά την ομάδα του στο παιχνίδι, πετυχαίνοντας τους 14 από τους 21 πόντους των γηπεδούχων στην α’ περίοδο, που βρήκε τους Ιταλούς μπροστά με 25-21. Το κρεσέντο του Μότλεϊ συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως αυτή τη φορά βρήκε συμπαραστάτες. Παρά το +9 με το οποίο προηγήθηκε η Βίρτους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (21-30), Νουά, Μαντάρ και Σανλί έτρεξαν ένα γρήγορο 7-0 για το 28-30, για να έρθουν πέντε προσωπικοί πόντοι του Γουίλμπεκιν για το προσπέρασμα (35-33). Σανλί και Καλάθης αύξησαν το προβάδισμα της Φενέρ (39-35), Γουίλμπεκιν και Μότλεϊ σημείωσαν το 49-44, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την Φενέρ μπροστά με 52-47, μετά από ακόμα ένα τρίποντο του Γουίλμπεκιν.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα των Τούρκων  στο  τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ένα γρήγορο 12-2 έφερε την Φενέρ για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (64-49). Το τρίποντο του Μαντάρ για το 71-53 εκτόξευσε την διαφορά στο +18 για τους γηπεδούχους, με το γκολ – φάουλ του Ζίζιτς να διαμορφώνει το 71-56, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Αμπάς και Κορντινιέ… ροκάνισαν ακόμα περισσότερο την διαφορά (73-61), ενώ Χάκετ και Αμπάς έριξαν μετά από αρκετή ώρα την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (73-65). Ένα καλάθι του Παπαγιάννη, όμως και ένα 4-0 από τους Μότλεϊ και Ντόρσεϊ, έφερε και πάλι την Φενέρ στο +12 (79-67), με τους Τούρκους να φτάνουν στην νίκη με 88-75.

23 πόντους και 11 ριμπάουντ είχε ο εξαιρετικός Γιαμπουσελέ, με του Γουίλμπεκιν να έχει 15 πόντους και τον Γκούντουριτς 10. Για την Βίρτους, 17 πόντους σημείωσε ο Λούντμπεργκ, 12 ο Αμπάς και 11 ο Κορντινιέ.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 52-47, 71-56, 88-75