Μπαρτσελόνα - Ζαλγκίρις 91-73: Εύκολο βράδυ για τους Καταλανούς

Η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε άνετα της Ζαλγκίρις Κάουνας με 91-73 και ανέβηκε στο 14-6.

Οι Καταλανοί άρχισαν εκρηκτικά το παιχνίδι με 13-0 και έφτασαν την διαφορά έως τους 14 (24-10) με καλάθι του Ερνανγκόμεθ,με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 26-12. Η Ζαλγκίρις απάντησε με δικό της επιμέρους σκορ 18-2 για το 30-32. Η Μπαρτσελόνα,ωστόσο, ανέβασε ξανά ρυθμό και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 7 πόντους (44-37).

Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά στους 3 με καλάθι του Έβανς (54-51),όμως η Μπάρτσα με ένα επιμέρους 14-6 πήγαν στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα 11 πόντων (68-57). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ουσιαστικά διαδικαστικού χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 91-73.

Για τους γηπεδούχους μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μπριθουέλα με 24 πόντους,με τον Πάρκερ να έχει 18. Για τους ηττημένους ο Σαμνερ είχε 15 και ο Έβανς 14.