Μπασκόνια – Ολυμπιακός 80-69: Λάθη και Χάουαρντ έφεραν το 0-2 στην «ισπανική διαβολοβδομάδα»

Χωρίς νίκη ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός την «ισπανική διαβολοβδομάδα», με τους «ερυθρόλευκους» να γνωρίζουν την ήττα στην Βιτόρια από την Μπασκόνια με 80-69, υποχωρώντας στο 11-10. Καταδικαστικά τα 17 λάθη των παικτών της ομάδας του Πειραιά, που είδαν τον Χάουαρντ να τους… εκτελεί με 21 πόντους και 5/9 τρίποντα.

Με εκατέρωθεν τρίποντα (6-6) ξεκίνησε η αναμέτρηση της Βιτόρια. Σεντεκέρσκις και Μαρίνκοβιτς έφεραν τους γηπεδούχους στο 10-6, με τα τρίποντα να συνεχίζονται και από τις δύο πλευρές (14-12) και τον Κάνααν να έχει ήδη 3/3. Ο Γκος, με λέι απ, ισοφάρισε σε 14-14, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, από τα 8 μέτρα, του… σεληνιασμένου Κάνααν, έφερε το 14-17, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Με δύο συνεχόμενα καλάθια του Πετρούσεβ για το 14-21 ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι Βάσκοι απάντησαν με ένα 8-0, μετά από τρίποντο του Χάουαρντ και… πεντάποντο, σε αντιαθλητικό του Μπραζντέικις, ενώ ακόμα ένα τρίποντο του Χάουαρντ,  ανέβασε το σερί στο 11-0 και την Μπασκόνια στο +4 (25-21).  Ο καταιγισμός τ ων τριπόντων, από πλευράς Βάσκων, συνεχίστηκε, με τον Ρογκαβόπουλο να πετυχαίνει το 28-23, ενώ το γκολ – φάουλ του Μονέκε ανέβασε το προβάδισμα των Βάσκων στο +7 (31-24). Μιλουτίνοβ και Πετρούσεβ έτρεξαν ένα 8-0 για το «ερυθρόλευκο»… προσπέρασμα (31-32), με τον Κότσαρ να σπάει το σερί του Ολυμπιακού για το 33-32, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με ένα 4-0 για το 37-32, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Το τρίποντο του Ντίεζ έγραψε το 40-34 για την Μπασκόνια, ο Χάουαρντ με το τέταρτο τρίποντο του στο ματς, κράτησε τους γηπεδούχους στο +5 (43-38), ενώ και ο Μονέκε, από τα 6.75, έστειλε την Μπασκόνια στο +8 (48-40). Ο Κότσαρ ανέβασε την διαφορά τ ων γηπεδούχων σε διψήφια επίπεδα (50-40), όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 5-0, με τους Κάνααν και Γκος για το 51-43. Ακόμα ένα γκολ – φάουλ του Μονέκε, έφερε την Μπασκόνια στο +9, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους μπροστά με 59-49, χάρη σε τρίποντο του Κοστέλο, στην εκπνοή.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα βουνό να διανύσει στην τελευταία περίοδο, το οποίο έγινε… οροσειρά, με το γρήγορο 4-0 των Βάσκων για το 63-49. Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση, με δύο εντυπωσιακά καρφώματα του Φαλ για το 63-53, όμως το τρίποντο του Κοστέλο για το 66-53… έκοψε την φόρα των Πειραιωτών. Ο Μονέκε με ένα απίστευτο λέι απ μπροστά στον Φαλ έστειλε την ομάδα του στο +15 (68-53), με το παιχνίδι να μην έχει επιστροφή για τους «ερυθρόλευκους», παρά τα δύο τρίποντα των Γκος και Πετρούσεβ για το 70-59. Έτσι, το τελικό 80-69 ρίχνει τους «ερυθρόλευκους» στο 11-10, ρεκόρ που έχει πλέον και η Μπασκόνια, η οποία, μάλιστα, διπλασίασε τις νίκες της έναντι των Πειραιωτών, αποκτώντας το πλεονέκτημα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-32, 59-49, 80-69

Οn fire: Ο Χάουαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους και 5/9 τρίποντα

Ξεχώρισαν: 13 πόντους και επτά ριμπάουντ είχε ο Μονέκε, ενώ για τον Ολυμπιακό, ο Κάνααν είχε 19 πόντους, ο Πετρούσεβ 14 και ο Μιλουτίνοβ 12 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +17 για την Μπασκόνια (70-53) στο 33’

Διαιτητές: Ρότσα, Παστούσιακ. Κοσταντίνοβς