Βίρτους Μπολόνια - Ανατολού Εφές 93-81 : Συνεχίζουν να τρελαίνουν κόσμο οι Ιταλοί

Τις εξαιρετικές τους εμφανίσεις συνεχίζουν οι Ιταλοί νικώντας και την Ανατολού Εφές 93-81 στην έδρα τους. Η ομάδα του Μπάνκι έτσι έχει ρεκόρ 5-1 και ρίχνει τους Τούρκους στο 2-4.

Η Βίρτους Μπολόνια υποδέχθηκε την Αναντολού Εφές, με τους Ιταλούς στο περιθώριο της αναμέτρησης, να παραδίδουν στον Τόκο Σενγκέλια το βραβείο του MVP Οκτωβρίου της Euroleague.

Μοιρασμένο το πρώτο μισό της αναμέτρησης, με την Βίρτους να έχει τον πρώτο λόγο στο α' δεκάλεπτο, όπου και προηγήθηκε με 20-18 και την Εφές να παίρνει τα ηνία του ματς στην δεύτερη περίοδο, μετατρέποντας το -2 σε +4, όπως δείχνει το 41-45 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βίρτους ήταν η απόλυτη πρωταγωνίστρια. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να βλέπουν σαν... βαρέλι το καλάθι των Τούρκων, σημείωσαν 28 πόντους, έναντι 17 της Αναντολού, μπαίνοντας στην τελευταία στροφή του ματς με +7 (69-62). Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Εφές να μην μπορεί να αντιδράσει και την Βίρτους να διαμορφώνει το τελικό 93-81.

Από τους Ιταλούς ξεχώρισαν οι Σενγκέλια και Μπελινέλι με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα , ενώ από την Εφές πρώτος σκορερ ήταν ο Μπομπουά με 17 και ακολούθησαν ο Λάρκιν και Ζίζιτς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα

Τα δεκάλεπτα : 20-18, 41-45,69-62,93-81