Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός 80-72: Η Βαρκελώνη αποδείχθηκε… κατηφορική

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια την Μπαρτσελόνα για ένα δεκάλεπτο (21-20), όμως από την δεύτερη περίοδο και μέχρι το 32’, οι Καταλανοί ήταν καταιγιστικοί, φτάνοντας την διαφορά μέχρι το +28 (75-47). Στα τελευταία οκτώ λεπτά, οι «πράσινοι» έβγαλαν τον αγωνιστικό τους εγωϊσμό στο παρκέ, ροκανίζοντας την διαφορά στους οκτώ πόντους, με το τελικό 80-72 να φέρνει την Μπαρτσελόνα στο 5-1 και το «τριφύλλι» στο 2-4.

Με τον Τζέριαν Γκραντ να κάνει… όργια, ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός το παιχνίδι απέναντι στην Βαρκελώνη. Ο γκαρντ των «πράσινων» ήταν αλάνθαστος και με 3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1/1 βολές, σημείωσε τους 10 από τους 20 πόντους της ομάδας του, στο 21-20 της πρώτης περιόδου.  Λεσόρ και Γκάι, με 2/4 βολές, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, κράτησαν τον Παναθηναϊκό σε απόσταση βολής (23-22), για να ακολουθήσει, όμως, ένα εντυπωσιακό πεντάλεπτο για τους γηπεδούχους, με την Μπαρτσελόνα να τρέχει ένα επιμέρους 16-6, ανεβάζοντας το υπέρ της προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα (39-28). Βέσελι και Πάρκερ έφεραν την ομάδα τους στο +13 (43-30), με τον Σατοράνσκι να πετυχαίνει το 45-31, προτού ο Λεσόρ γράψει το 45-33, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Κακό το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς το καλάθι του Μήτογλου για το 47-35 ακολούθησε ένα γρήγορο 7-0 για την Μπαρτσελόνα που εκτόξευσε την διαφορά στους 19 πόντους (54-35). Ένα νέο 5-0 από τους Κάλινιτς και Σατοράνσκι έφερε για πρώτη φορά τους γηπεδούχους στο +20 (61-41), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 71-47.  Η… κατρακύλα του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με την διαφορά να φτάνει το +28 (75-47). Κάπου εκεί οι Καταλανοί έβαλαν το πόδι από το γκάζι, ο Παναθηναϊκός έβγαλε τον αγωνιστικό του εγωϊσμό στο παρκέ, με τους «πράσινους» να απαντούν με ένα 14-0 (!), που… ροκάνισε την διαφορά στα μισά (75-61). Ο Νάναλι, με 1/2 βολές έσπασε το σερί των φιλοξενούμενων (76-61), με τον Παναθηναϊκό, όμως, να έχει αποκτήσει ρυθμό, φτάνοντας μέχρι το -8, με το 80-72 να είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-33, 71-47, 80-72

Οn fire: Εξαιρετικός ο Τζαμπάρι Πάρκερ με 17 πόντους

Ξεχώρισαν: 12 πόντους πρόσθεσε ο Πάουλι και από 10 οι Κάλινιτς και Σατοράνσκι, ενώ για τον Παναθηναϊκό, 15 πόντους είχε ο Γκραντ, 12 ο Μπαλτσερόφσκι και 11 ο Γκριγκόνις.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +28 για την Μπαρτσελόνα (75-47) στο 32’.

Διαιτητες:  Ράντοβιτς, Λάτισεβς, Μπισάνγκ