Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 78-88: Ερυθρόλευκο πάρτι στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός για 30’ έδειχνε κυρίαρχος του αγώνα ( 59-52), όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έβγαλε στο παρκέ του ΟΑΚΑ την καρδιά του πρωταθλητή, έστειλε το ματς στην παράταση (74-74) και στο έξτρα πεντάλεπτο έκανε… πάρτι απέναντι στο «τριφύλλι», επικρατώντας με 88-78.

Με τρίποντο του Γουόκαπ για το 0-3, ξεκίνησε το ντέρμπι του ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα γρήγορο 5-0 με τους Γκραντ και ΒΙλντόσα για το 5-3, ενώ ο Γκριγκόνς, με ακόμα ένα τρίποντο, πέτυχε το 8-5. Και ο Ολυμπιακός, όμως, έδειχνε… ζεστός από την περιφέρεια και με τους Πίτερς και Γουόκαπ πέρασε εκ νέου μπροστά με 14-10. Πέντε σερί πόντοι του Μπαλτσερόφσκι μείωσαν σε 15-16, όμως ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα του, με τον Μιλουτίνοβ, με γκολ – φάουλ να πετυχαίνει το 17-21. Ο Ερνανγκόμεθ απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 20-21, με τον Ολυμπιακό, πάντως, να ολοκληρώνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 23-22.

Με δύο βολές του Σλούκα για το 24-23, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, σε διάστημα στο οποίο ο Ολυμπιακός είδε τον Μιλουτίνοβ να αποσύρεται με δύο φάουλ στον πάγκο. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο σκορ (28-27 με 2/2 βολές του Λεσόρ), με τον Σλούκα να δίνει προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του (30-27). Ο Λεσόρ συνέχισε να… φορτώνει με φάουλ τους «ερυθρόλευκους» (δεύτερο και ο Σίκμα), με τον Παναθηναϊκό, με συνεχόμενες βολές να παίρνει διαφορά έξι πόντων (35-29). Ο Λαρεντζάκης συνέχισε να σημαδεύει… σίδερο, με τον Σλούκα με τρίποντο να φέρνει την ομάδα του στο όριο του +10 (38-29). Ο Μαντζούκας, με 1/2 βολές, έφερε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα για την ομάδα του (39-29), με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα 13-2, το οποίο διέκοψε ο Γκος.  Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι αρκετά νευρικοί στην επίθεση, με τον Κάνααν να… σπάει το ρόδι με τρίποντο για το 43-36, σκορ με το οποίο ολοκληρώνεται το πρώτο μισό του ντέρμπι του ΟΑΚΑ.

Με τρίποντο του Ερνανγκόμεζ για το 46-36, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο του ματς του ΟΑΚΑ. Ο Παπανικολάου απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 46-39, ενώ Μιλουτίνοβ και Γουόκαπ… ροκάνισαν την διαφορά στους τέσσερις (48-44), προτού ο Γκριγκόνις με νέο τρίποντο, την στείλει και πάλι στους επτά (51-44). Το τρίποντο του Κάνααν για το 51-49, έφερε μετά από ώρα τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής, όμως ο Γκριγκόνις συνέχισε να δίνει πολύτιμες βοήθειες. Ο Κάνααν συνέχισε να… πυροβολεί από τα 6.75, φέρνοντας το ματς στον πόντο (53-52),  όμως ο Παναθηναϊκός, εκμεταλλευόμενος τα συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων, έτρεξε ένα σερί 6-0, ολοκληρώνοντας την τρίτη περίοδο στο +7 (59-52).

Η άμυνα του Παναθηναϊκού.. δάγκωνε στις δύο πρώτες «ερυθρόλευκες» επιθέσεις της τελευταίας περιόδου, όμως η τρίτη ήταν και η… φαρμακερή, με τον Πίτερς με γκολ – φάουλ να μειώνει σε 59-55.  Μάλιστα, το άλει ουπ κάρφωμα του Μιλουτίνοβ για το 59-57, έφερε σε χρόνο – ρεκόρ τον Ολυμπιακό και πάλι σε απόσταση βολής, αναγκάζοντας τον Αταμάν να καλέσει εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Ακόμα ένα καλάθι του Σέρβου γίγαντα ισοφάρισε το ματς στους 59 πόντους, ενώ το τρίποντο του Γκος για το 59-62, ανέβασε το σερί των φιλοξενούμενων στο 10-0!  1/2 βολές του Γκος ανέβασαν το σερί του Ολυμπιακού στο 11-0 και την διαφορά στο +4 (59-63), με τον Γκριγκόνις να… σπάει το ρόδι για το 61-63. Το τρίποντο του Σλούκα για το 64-63, έβαλε και πάλι τον Παναθηναϊκό μπροστά, ενώ το κλέψιμο και το κάρφωμα του Λεσόρ στον αιφνιδιασμό για το 66-63, έφερε αυτή τη φορά ένα «πράσινο» 7-0, με τον Μπαρτζώκα να είναι αυτός που πήρε γρήγορα τάιμ άουτ. Το τρίποντο του Γκος έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα (66-66), ενώ ο Γουόκαπ, με νέα τρίποντη βόμβα, πέτυχε το 66-69. Ο Γκριγκόνις το πήρε πάνω του και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έγραψε το 72-69 για τον Παναθηναϊκό, όμως το θρίλερ συνεχίστηκε, με τον Γουόκαπ να ισοφαρίζει σε 72-72. Ο Σλούκας έγραψε το 74-72, με τον Πίτερς να ισοφαρίζει σε 74-74 στα 56’’. Ο Σλούκας υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ στα 40’’, ο Γουόκαπ αστόχησε στο τρίποντο, όμως ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε λάθος στα 20’’, δίνοντας νέα επίθεση 14’’ στους «ερυθρόλευκους». Ο Γουόκαπ αστόχησε στο σουτ της νίκης, το ίδιο και ο Σλούκας με την εκπνοή, με το «αιώνιο» ντέρμπι να οδηγείται στην παράταση.

Το πρώτο φετινό «αιώνιο» ευρωπαϊκό ντέρμπι θα κρίνονταν στο έξτρα πεντάλεπτο, με τον Κάνααν να πετυχαίνει με τρίποντο το 74-77, με τον Πίτερς να πετυχαίνει το 74-79. Το κάρφωμα του Νίκολα Μιλουτίνοβ για το 74-81, έδωσε… αέρα επτά πόντων στην ομάδα του Πειραιά, με τον Αταμάν να καλεί τάιμ άουτ. Το παιχνίδι, όμως, δεν είχε γυρισμό για τον Παναθηναϊκο, με τον Γκος με ένα τρίποντο από το… ΣΕΦ να πετυχαίνει το 74-84 και τον ίδιο με λέι απ για το 74-86 να… τελειώνει το ματς. Έτσι, ο Ολυμπιακός, με το υπέρ του 88-78 διπλασίασε τις φετινές νίκες επί του «αιώνιο» αντιπάλου και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στην νέα Euroleague.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Άλεκ Πίτερς, θύμισε… Σάσα Βεζένκοβ με το double – double που πέτυχε (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ). 17 πόντοι ήταν και ο απολογισμός του Γουόκαπ, με τον Γκος να έχει 16 πόντους, τον Μιλουτίνοβ 15 πόντους και επτά ριμπάουντ και τον Κάνααν 14 πόντους.

Για τον Παναθηναϊκό, ο Σλούκας είχε 20 πόντους αλλά και επτά λάθη, ο Γκριγκόνις λίγο έλειψε να πάρει μόνος του το παιχνίδι με 17 πόντους, με τον Ερνανγκόμεθ να έχει 13 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Λεσόρ 10 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 43-36, 59-52, 74-74 (κ.δ), 78-88 (παρ)