Φενέρμπαχτσε-Αρμάνι 85-82: Στην παράταση πήρε την νίκη η ομάδα του Ιτούδη

Η Φενέρμπαχτσε υπό τις οδηγίες του κόουτς Δημήτρη Ιτούδη νίκησε εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 85-82 στην παράταση, για την πρώτη αγωνιστική της Euroleague.

Η Αρμάνι είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα με δέκα πόντους σε δύο περιπτώσεις. Αν και η Φενέρμπαχτσε μείωσε την διαφορά, η ομάδα του κόουτς Μεσίνα ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (23-19). Η ομάδα του κόουτς Ιτούδη κυριάρχησε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 19-12, προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-35).

Οι "κίτρινοι" είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-54). Αν και η τουρκική ομάδα πήρε προβάδισμα με επτά πόντους στο 31' λεπτό (63-56), η ιταλική ομάδα με ένα επί μέρους σκορ 22-14 στην τέταρτη περίοδο, κατάφερε οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τέταρτης περιόδου (76-76). Η Φενέρμπαχτσε ήταν πιο αποτελεσματική στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 85-82.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκε ο Γουίλμπεκίν με 19 πόντους, με τους Ντόρσει, Γκούντουριτς και Παπαγιάννη να σκοράρουν από 15 πόντους, ενώ ο Καλάθης είχε ένα ριμπάουντ. Από την Αρμάνι ξεχώρισαν οι Μίροτιτς (11 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Βόιτμαν (7 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 27 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-23, 38-35, 62-54, 76-76 (τέλος της τέταρτης περιόδου), 85-82 (τέλος της α' παράτασης)