Μπασκόνια-Ρεάλ 77-79: Ζορίστηκαν αλλά οι μερένγχες πήραν το διπλό με πολλούς πρωταγωνιστές

Αν και η Μπασκόνια την ζόρισε, η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε απαντήσεις και την λύγισε στην τέταρτη περίοδο, για αυτό και νίκησε εκτός έδρας με 79-77, για την πρώτη αγωνιστική της Euroleague.

Αν και η Μπασκόνια είχε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 3' λεπτό (6-2), η Ρεάλ όμως βρήκε απαντήσεις και είχε τρεις πόντους διαφορά στο 4' λεπτό (11-8). Η ομάδα από την Βιτόρια είχε τον έλεγχο του αγώνα στα επόμενα έξι λεπτά και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-19).

Παρότι οι μερένγχες πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους στο 15' λεπτό (34-29), η ομάδα του κόουτς Πεναρόγια με ένα επί μέρους σκορ 18-9, προσπέρασε και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-43).

Ίδια ήταν η κατάσταση και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα του Τσους Ματέο να έχει διαφορά τεσσάρων πόντων στο 15' λεπτό (53-49). Οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι απαντήσεις στα επόμενα πέντε λεπτά και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-62).

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν καταιγιστική στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 17-10, κατάφερε να νικήσει την Μπασκόνια εκτός έδρας με 79-77.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Γιαμπουσελέ και Γιούλ με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπασκόνια ξεχώρισε ο Κοστέλο με 16 πόντους, με τους Μαννιόν και Μονέκε (10 ριμπάουντ και 1 ασίστ) να βάζουν από 13 πόντους έκαστος. Ο Ρογκαβόπουλος είχε τέσσερις πόντους και τέσσερα ριμπάουντ σε 12:35 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 23-19, 47-43, 67-62, 77-79