Περιστέρι-Άρης 82-65: Με οδηγούς τους Γκουτιέρεζ και Φορντ

Το Περιστέρι φόρτσαρε στο δεύτερο μέρος και επικράτησε του Άρη με 82-65, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 11-11, ενώ οι κιτρινόμαυροι έπεσαν στο 7-15.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με το Περιστέρι να παίζει πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-18). Η ομάδα των δυτικών προαστίων είχε τον έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να έχει προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-35). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 22-15, ήταν μπροστα με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (22-15). Η διαφορά δεν έπεσε στο τέταρτο δεκάλεπτο κάτω από διψήφια διαφορά, με το Περιστέρι να διατηρεί και να διευρύνει το προβάδισμα του, με αποτέλεσμα να επικρατεί του Άρη με 82-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 39-35, 61-50, 82-65

On Fire:  Ο Λιτλ με 17 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 70-50 (οι 20 πόντοι διαφοράς του Περιστερίου στο 33')

Ξεχώρισαν: Από το Περιστέρι ξεχώρισε ο Γκουτιέρεζ με 13 πόντους, ενώ οι Φορντ και ΜακΛίν σκόραραν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Λιτλ και Μιλόσεβιτς με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 21% στα τρίποντα του Άρη, με το Περιστέρι να έχει 34%.

Διαιτητές: Πιτσιλκάς, Λιοτσιός, Χριστινάκης