Ηρακλής-Προμηθέας 85-90: Οι Πατρινοί άφησαν εκτός playoffs τους κυανόλευκους

Ο Προμηθέας πήρε το θρίλερ επικρατώντας του Ηρακλή με 90-85 και ανέβηκε στο 16-6, ενώ οι κυανόλευκοι έπεσαν στο 7-15.

Παρότι ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά, ο Ηρακλής πίεζε συνεχώς, με τους Πατρινούς να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-21). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ηρακλή να περνάει μπροστά στο 16' (36-34), αλλά τον Προμηθέα να ισοφαρίζει και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (43-43).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με τους κυανόλευκους να κρατούν χαμηλά το σκορ και τον Προμηθέα να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-64). O Γηραιός με ένα επί μέρους σκορ 12-5 στην τέταρτη περίοδο, πέρασε μπροστά με τέσσερις πόντους στο 34' (76-72), με τους Πατρινούς να ξαναπαίρνουν κεφάλι στο σκορ στο 36' (79-76). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα τελευταία λεπτά, με τον Προμηθέα να είναι πιο αποτελεσματικός και να επικρατεί εκτός έδρας με 90-85.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 43-43, 64-67, 85-90

On Fire: Ο Γιαννόπουλος με 22 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 53-61 (οι οχτώ πόντοι διαφορά στου Ηρακλή στο 34')

Ξεχώρισαν: Από τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Γιαννόπουλος με 22 πόντους και τα αδέρφια Γκραντ σκόραραν από 13 πόντους έκαστος, ενώ από τον Ηρακλή διακρίθηκαν οι Ίμπανγκς και Ενετσόνια με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 60% στις βολές του Ηρακλή, με τον Προμηθέα να έχει 71%.

Διαιτητές: Κορομηλάς. Μπίτης, Εφαιμίδης