Παναθηναϊκός - Περιστέρι 93-88: Επιβίωσαν οι πράσινοι στο θρίλερ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Περιστερίου με 93-88 για την τέταρτη αγωνιστική του τρίτου γύρου της Basket League και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας στα play - offs του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι προηγούμενοι με 6-2, όμως το Περιστέρι έτρεξε ένα σερί 9-0 για το 6-11. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 11-11 με τρίποντο του Ναν,με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 14-2 μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου για να προηγηθούν με 25-13 με buzzer beater τρίποντο από τα 9 μέτρα του Νίκου Χουγκάζ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο,οι πράσινοι κάλυψαν γρήγορα την εις βάρος τους διαφορά με επιμέρους σκορ 13-2 (26-27). Το Περιστέρι αντέδρασε με μικρό σερί 6-0 για το 26-33 και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 41-45 χάρη σε καλάθι του Παπαπέτρου.

Στο δεύτερο ημίχρονο,οι πράσινοι πήραν μετά από πολύ ώρα το προβάδισμα με τρίποντο του Κώστα Σλούκα (49-48). Τα δύο καλάθια των Ζερμέν Λοβ και Νίκου Χουγκάζ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου διαμόρφωσαν το 61-67,σκορ το οποίο ήταν και η αφετηρία της τέταρτης περιόδου. Εκεί, το καλάθι του Πουλιανίτη έκανε το σκορ 61-69,αλλά ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 24-7 και προηγήθηκε με 9 πόντους (85-76). Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη απάντησε με δικό της επιμέρους σκορ 10-1 για την ισοπαλία στους 86 πόντους. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου με κρίσιμο τρίποντο έκανε το 89-86 με 40" να απομένουν. Το Περιστέρι έκανε κακή επίθεση στην συνέχεια,ο Ναν πήγε στις βολές και με 2/2 κλείδωσε ουσιαστικά την νίκη για την ομάδα του (91-86). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 93-88.

On fire: Ο Ντίνος Μήτογλου με 25 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν ο MVP του Παναθηναϊκού.

Ξεχώρισαν: Για τους νικητές ο Κέντρικ Ναν πέτυχε 20 πόντους και ο Ιωάννης Παπαπέτρου 14. Για τους ηττημένους,ο Ρένφρο σκόραρε 16 πόντους και οι Ράγκλαντ και Λοβ προσέθεσαν από 13.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +12 του Περιστερίου στο τέλος της πρώτης περιόδου (13-25).

Τα δεκάλεπτα:13-25,41-45,61-67,93-88