Χόρνετς-Μάβερικς 110-104: Η ομάδα από το Σάρλοτ βάζει σε μπελάδες το Ντάλας

Οι Χόρνετς νίκησαν εντός έδρας τους Μάβερικς με 10-104 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 25-51, ενώ η ομάδα από το Ντάλας έπεσε στο 36-39.

Σαρωτικοί οι Χόρνετς στην αρχή του αγώνα και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, για να είναι μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-16). Υψηλό το σκορ στην δεύτερη περίοδο (32-25), με τους Μάβερικς να μειώνουν την διαφορά, αλλά η ομάδα από το Σάρλοτ προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-48).

Αν και η ομάδα από το Ντάλας μείωσε στον ένα πόντο στο 30' λεπτό (62-61), οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (91-82). Παρότι οι Μάβερικς μείωσαν στον ένα πόντο στο 40' λεπτό (98-97), οι Χόρνετς διατήρησαν την διαφορά τους και νίκησαν εντός έδρας με 110-104.

Από τους Χόρνετς διακρίθηκαν οι Χέιγουορντ και Γουάσινγκτον (12ρ. και 4 ασίστ) με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μάβερικς ξεχώρισαν οι Ντόντσιτς (12ρ. και 8 ασίστ) και Ίρβινγκ (4ρ. και 3 ασίστ) με 40 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 30-16, 55-48, 81-72, 110-104