NBA: Με 51αρα του Ντόντσιτς επικράτησαν οι Μάβερικς, διπλό για τους Νετς

Διαβάστε για όλα όσα έγιναν στους αγώνες του NBA, τα ξημερώματα της Κυριακής (1/1).

Αναλυτικά:

Χόρνετς-Νετς: 106-123

Δυνατή αρχή για τους Νετς, οι οποίοι ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-22). Η ομάδα από τους Μπρούκλιν διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (61-49).

Οι "ασπρόμαυροι" ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (97-79). Οι Νετς συνέχισαν δυνατά στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εκτός έδρας τους Χόρνετς με 123-106.

Περίοδοι: 22-32, 49-61, 79-97, 106-123

Από τους Νετς διακρίθηκαν οι Ίρβινγκ και Ντουράντ με 28 και 23 πόντους αντίστοιχα. Από τους Χόρνετς ξεχώρισαν οι Λαμέλο Μπολ (7ρ. και έντεκα ασίστ) και Πλάμλι (10ρ. και τρεις ασίστ) με 23 και 22 πόντους.

Σπερς-Μάβερικς: 125-126

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την ομάδα από το Ντάλας να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (68-64). Αν και οι μπλε πήραν προβάδισμα με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (103-93), οι Σπερς μείωσαν την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, με ένα επί μέρους σκορ 32-23. Οι Μάβερικς ήταν πιο αποτελεσματικοί και νίκησαν εντός έδρας τους Σπερς  με 126-125.

Από τους Μάβερικς διακρίθηκαν οι Ντόντσιτς και Γουντ με 51 και 25 πόντους αντίστοιχα. Από τους Σπερς ξεχώρισαν οι Τζόνσον και Σοχάν με 30 και 20 πόντους.

Περίοδοι: 30-32, 64-68, 93-103, 125-126

Μπουλς-Καβαλίερς: 102-103

Οι Μπουλς πήραν προβάδισμα με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-28), ενώ η ομάδα από το Κλίβελαντ ανέβασε ρυθμό και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (60-55). Αν και οι Μπουλς ήταν ανταγωνιστικοί ιδιαίτερα στην τέταρτη περίοδο, οι Καβαλίερς ήταν πιο αποτελεσματικοί και νίκησαν εκτός έδρας με 103-102.

Από τους Καβαλίερς διακρίθηκαν οι Λεβέρτ και Λοβ με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μπουλς ξεχώρισαν οι ΝτεΡόζαν και Ντοσονμού με 21 και 19 πόντους.

Περίοδοι: 30-28, 55-60, 77-84, 102-103

Ρόκετς-Νικς: 88-108

Κυρίαρχοι στην πρώτη περίοδο οι Ρόκετς (35-27), ενώ το κουμάντο στο δεύτερο δωδεκάλεπτο έκαναν οι Νικς (53-49). Οι Νικς ξέφυγαν με κάποια σερί στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εκτός έδρας τους Ρόκετς με 108-88.

Από τους Νικς διακρίθηκαν οι Ραντλ και Κουίκλι με 35 και 27 πόντους αντίστοιχα. Από τους Ρόκετς ξεχώρισαν οι Πόρτερ και Γκριν με 23 και 16 πόντους.

Περίοδοι: 35-27, 49-53, 70-82, 88-108

Γκρίζλις-Πέλικανς: 116-101

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στα πρώτα λεπτά, με το Μέμφις να έχει τον πρώτο λόγο και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-50). Οι Γκρίζλις είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως με ένα επί μέρους σκορ 33-22 στην τέταρτη περίοδο, νίκησαν εντός έδρας τους Πέλικανς με 116-101.

Από τους Γκρίζλις διακρίθηκαν οι Μοράντ και Μπέιν με 32 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τους Πέλικανς ξεχώρισαν οι Γουίλιαμσον και Μέρφι με 20 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 31-25, 53-50, 83-79, 116-101

Τίμπεργουλβς-Πίστονς: 104-116

Καταιγιστικοί οι Τίμπεργουλβς στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (64-50). Οι Πίστονς βρήκαν απαντήσεις στο δεύτερο ημίχρονο και έκαναν την ανατροπή, με αποτέλεσμα να νικήσουν εκτός έδρας τους Τίμπεργουλβς με 116-104.

Από τους Τίμπεργουλβς διακρίθηκαν οι Έντουαρντς και Ράσελ με 30 και 25 πόντους αντίστοιχα. Από τους Πίστονς ξεχώρισαν οι Μπογκντάνοβιτς και Μπάγκλει με 28 και 18 πόντους.

Περίοδοι: 39-28, 64-50, 88-88, 104-106

Θάντερ-Σίξερς: 96-115

Πολύ δυναμικό ξεκίνημα για την ομάδα από την Φιλαδέλφεια, η οποία ήταν μπροστά με 26 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (69-43). Η κατάσταση παρέμεινε η ίδια στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Σίξερς να νικούν εκτός έδρας τους Θάντερ με 115-96.

Από τους Σίξερς διακρίθηκαν οι Χάρις και Μίλτον με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τους Θάντερ ξεχώρισαν οι Γκίντει και Γουίλιαμς με 20 και 17 πόντους.

Περίοδοι: 20-38, 43-69, 72-89, 96-115

Τζαζ-Χιτ: 123-126

Η ομάδα από την Γιούτα ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-30), ενώ η ομάδα από το Μαιάμι πήρε προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (69-63). Αν και οι Τζαζ προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (98-96), οι Χιτ έκαναν ανατροπή και ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τέταρτη περίοδο, για αυτό και νίκησαν εκτός έδρας με 126-123.

Από τους Χιτ διακρίθηκαν οι Αντεμπάγιο και Χέρο με 32 και 29 πόντους αντίστοιχα. Από τους Τζαζ ξεχώρισαν οι Μαρκάνεν και Κλάρκσον με 29 κα 22 πόντους.

Περίοδοι: 30-31, 63-69, 98-96, 123-126