Σανς-Μάβερικς 90-123: Υπερηχητική πρόκριση για το Ντάλας στο Game 7

Οι Μάβερικς επικράτησαν εκτός έδρας τους Σανς με 123-90, κάνοντας το 4-3 στην σειρά και προκρίθηκαν στα τελικά της Δυτικής Περιφέρειας, εκεί που θα αντιμετωπίσουν τους Γουόριορς.

Οι Μάβερικς ξεκίνησαν δυνατά και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-17). Η ομάδα από το Ντάλας ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 30-10, προηγήθηκε με 30 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-27).

Οι διαφορές ξέφυγαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους κυανόλευκους να συνεχίζουν δυναμικά και να προηγούνται με 42 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (92-50). Οι Σανς προσπάθησαν να μαζέψουν ότι μπορούσαν στην τέταρτη περίοδο, με τους Μάβερικς να νικούν εκτός έδρας με 123-90.

Από τους Μάβερικς διακρίθηκαν οι Ντόντσιτς και Ντινγουίντι με 35 και 30 πόντους αντίστοιχα. Από τους Σανς ξεχώρισαν οι Τζόνσον και Μούκερ με δώδεκα και έντεκα πόντους.

Περίοδοι: 17-27, 27-57, 50-92, 90-123