Σέλτικς-Μπακς 109-81: Η Βοστώνη πάει στον τελικό της Ανατολής, τα «Ελάφια» πάνε διακοπές

Οι Σέλτικς επικράτησαν εντός έδρας των Μπακς με 109-81, κανοντας το 4-3 στην σειρά και προκρίθηκαν στα τελικά της Ανατολικής Περιφέρειας του NBA.

Οι Μπακς είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-20). Οι Σέλτικς πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 28-17, προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-43).

Η ομάδα από την Βοστώνη ανέβασε τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-64). Οι Σέλτικς συνέχισαν δυνατά στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 30-17, νίκησαν εντός έδρας τους Μπακς με 109-81.

Από τους Σέλτικς διακρίθηκαν οι Γουίλιαμς και Τέιτουμ με 27 και 23 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μπακς ξεχώρισαν οι Γιάννης Αντετοκούνμπο (20ρ. και εννέα ασίστ) και Χόλιντει με 25 και 21 πόντους. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε ένα ριμπάουντ σε 2:03 λεπτά.

Περίοδοι: 20-26, 48-43, 79-64, 109-81