NBA: Με ανατροπή οι Σπερς, με καθοριστικούς τους Σιακάμ και Βανβλίτ οι Ράπτορς

Διαβάστε για όλα όσα έγιναν στους αγώνες του NBA για τα ξημερώματα της Δευτέρας (4/4).

Αναλυτικά:

Πέισερς-Πίστονς: 117-121

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τους Πέισερς να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (66-62). Οι Πίστονς πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να νικήσουν τους Πέισερς εκτός έδρας με 121-117.

Από τους Πίστονς διακρίθηκαν οι Μπέι και Τζάκσον με 31 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από τους Πέισερς ξεχώρισε ο Μπρίσετ με 20 πόντους, με τους Χάλιμπαρτον και Χίλντ να σκοράρουν από 19 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 34-38, 66-62, 91-98, 117-121

Μάτζικ-Νικς: 88-118

Δυνατό ξεκίνημα από την ομάδα της Νέας Υόρκης, η οποία παίζοντας ωραίο μπάσκετ, ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-47). Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 37-15, προηγήθηκαν με 32 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (94-62). Οι Νικς διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εκτός έδρας τους Μάτζικ με 118-88.

Από τους Νικς διακρίθηκε ο Μπαρετ με 27 πόντους, με τους Κουίκλει (10ρ. και 10 ασιστ) και Τοπίν να σκοράρουν από 20 πόντους έκαστος. Από τους Μάτζικ ξεχώρισε ο Βάγκνερ με 18 πόντους, ενώ οι Μπαμπά και Μπατζντέικις είχαν από 13 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 20-29, 47-57, 62-94, 88-118

Σπερς-Μπλέιζερς: 113-92

Η ομάδα από το Πόρτλαντ είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-48). Η ομάδα από το Σαν Αντόνιο βρήκε απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 34-16, προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (82-72). Οι Σπερς διεύρυναν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας τους Μπλέιζερς με 113-92.

Από τους Σπερς διακρίθηκε ο Τζόνσον με 28 πόντους, με τους Κόλινς και Τζόουνς να έχουν από 18 πόντους έκαστος. Από τους Μπλέιζερς ξεχώρισαν οι Τζόνσον και Μάκλεμορ με 19 πόντους.

Περίοδοι: 26-23, 48-56, 82-72, 113-92

Ράπτορς-Χιτ: 109-114

Εξαιρετικό ξεκίνημα για την ομάδα από το Τορόντο, που ήταν στο +10 στο τέλος του ημιχρόνου (55-45). Άμεσα αντέδρασαν οι Χιτ και με ένα επί μέρους σκορ 34-23, προσπέρασαν και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-78). Οι Χιτ ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εκτός έδρας τους Ράπτορς με 114-109.

Από τους Χιτ διακρίθηκαν οι Στρους και Ολαντίπο με 23 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από τους Ράπτορς ξεχώρισαν οι Σιακάμ και Βανβλίτ με 29 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 34-28, 55-45, 78-79, 109-114

Ρόκετς-Τιμπεργουλβς: 132-139

Σε πολύ υψηλά επίπεδα το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (80-68). Αν και οι Ρόκετς κυρίως στην τέταρτη περίοδο μείωσαν την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 40-23, οι Τίμπεργουλβς διατήρησαν το προβάδισμα τους και νίκησαν εκτός έδρας με 139-132.

Από τους Τίμπεργουλβς διακρίθηκαν οι Έντουαρντς και Τάουνς με 33 και 28 πόντους αντίστοιχα. Από τους Ρόκετς ξεχώρισαν οι Γκριν και Κρίστοφερ με 31 και 30 πόντους.

Περίοδοι: 32-42, 68-80, 92-116, 132-139

Κλίπερς-Πέλικανς: 119-100

Η ομάδα από το Λος Άντζελες άρχισε πολύ δυνατά και πήρε προβάδισμα με 22 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (66-44). Οι Κλίπερς διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εντός έδρας τους Πέλικανς με 119-100.

Από τους Κλίπερς διακρίθηκαν οι Μόρις και Ζούμπατς (14ρ. και μία ασίστ) με 22 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από τους Πέλικανς ξεχώρισαν οι ΜακΚόλοθμ και Ίνγκραμ με 19 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 37-31, 66-44, 92-71, 119-100