NBA: Με «38αρα» του Εμπίντ οι Σίξερς, ο Ντόντσιτς έδειξε στο Ντάλας τον δρόμο για την νίκη

Διαβάστε για όλα όσα έγιναν στους αγώνες του NBA τα ξημερώματα της Δευτέρας (24/1).

Αναλυτικά:

Μαιάμι Χιτ-Λος Άντζελες Λέικερς: 113-107

Οι Χιτ ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και πήραν προβάδισμα με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (69-52). Αν και οι Λέικερς ιδιαίτερα στην τέταρτη περίοδο πέρασαν στην αντεπίθεση με ένα επί μέρους σκορ 37-24, η ομάδα από το Μαιάμι διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε με 113-107. Οι Χιτ ανέβηκαν στο 30-17, ενώ οι Λέικερς έπεσαν στο 23-24.

Από τους Χιτ διακρίθηκαν οι Ρόμπινσον και Μπάτλερ (10ρ. και 12 ασίστ) με 25 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από τους Λέικερς ξεχώρισαν οΙ Τζέιμς (11ρ. και τέσσερις ασίστ) και Γουέστμπρουκ (9ρ. και εννέα ασίστ) με 33 και 24 πόντους.

Περίοδοι: 39-25, 69-52, 89-70, 113-107

Όρλαντο Μάτζικ-Σικάγο Μπουλς: 114-95

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα πρώτα λεπτά του αγώνα και προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-37). Οι Μάτζικ "έχτισαν" μια διψήφια διαφορά πόντων και νίκησαν τους Μπουλς με 114-95. Οι Μάτζικ ανέβηκαν στο 9-39, ενώ οι Μπουλς έπεσαν στο 28-17.

Από τους Μάτζικ διακρίθηκαν οι Βάγκνερ και Κάρτερ (7ρ. και μία ασίστ) με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μπουλς ξεχώρισαν οι Ντε Ρόζαν (5ρ. και τρεις ασίστ) και Γουάιτ με 41 και 22 πόντους.

Περίοδοι: 23-19, 53-37, 85-74, 114-95

Τορόντο Ράπτορς-Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς: 105-114

Οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και προηγήθηκαν με 30 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (64-34). Οι Μπλέιζερς διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εκτός έδρας τους Ράπτορς με 114-105. Οι Μπλέιζερς ανέβηκαν στο 20-26, ενώ οι Ράπτορς έπεσαν στο 22-22.

Από τους Μπλέιζερς διακρίθηκαν οι Λιτλ, Σίμονς και ΜακΚόλουμ (10ρ. και έξι ασίστ) με 19 πόντους έκαστος. Από τους Ράπτορς ξεχώρισαν οι Σιακάμ (8ρ. και πέντε ασίστ) και Βανβλίτ (5ρ. και οχτώ ασίστ) με 28 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 15-33, 34-64, 67-86, 105-114

Σαρλότ Χόρνετς-Ατλάντα Χοκς: 91-113

Η ομάδα από την Ατλάντα είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-44). Οι Χοκς διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν τους Χόρνετς με 113-91. Οι Χοκς ανέβηκαν στο 21-25, ενώ οι Χόρνετς έπεσαν στο 26-21.

Από τους Χοκς διακρίθηκαν οι Γιάνγκ και Χάντερ με 30 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από τους Χόρνετς ξεχώρισαν οι Μπολ και Μπρίντζες με 19 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 22-30, 44-55, 66-85, 91-113

Σαν Αντόνιο Σπερς-Φιλαδέλφεια Σίξερς: 109-115

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία του παιχνιδιού από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (59-47). Οι Σίξερς διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εκτός έδρας τους Σπερς με 115-109. Οι Σίξερς ανέβηκαν στο 27-19, ενώ οι Σπερς έπεσαν στο 17-30.

Από τους Σίξερς διακρίθηκε ο Εμπίντ με 38 πόντους, 12 ριμπάουντ και έξι ασίστ, με τους Χάρις και Μάξει να σκοράρουν από 18 πόντους έκαστος. Από τους Σπερς ξεχωρισαν οι Πόελτλ και Μάρει με 25 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 23-29, 47-59, 77-86, 109-115

Ντάλας Μάβερικς-Μέμφις Γκρίζλις: 104-91

Οι γηπεδούχοι άρχισαν δυνατά στον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-34). Οι Μάβερικς διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εντός έδρας των Γκρίζλις με 104-91. Οι Μάβερικς ανέβηκαν στο 27-20, ενώ οι Γκρίζλις έπεσαν στο 32-17.

Από τους Μάβερικς διακρίθηκαν οι Ντόντσιτς (11ρ. και εννέα ασίστ) και Πορζίνγκις (8ρ. και δύο ασίστ) με 37 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τους Γκρίλζις ξεχώρισαν οι Μοράντ (13ρ. και έξι ασίστ) και Μέλτον με 35 και 12 πόντους.

Περίοδοι: 24-16, 48-34, 77-61, 104-91

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς-Γιούτα Τζαζ: 94-92

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους Γουόριορς να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-29). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (55-54). Αν και οι Τζαζ πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο, οι Γουόριορς διατήρησαν το προβάδισμα τους και νίκησαν εντός έδρας με 94-92. Οι Γουόριορς ανέβηκαν στο 34-13, ενώ οι Τζαζ έπεσαν στο 30-17.

Από τους Γουόριορς διακρίθηκαν οι Πουλ και Γουίγκινς με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από τους Τζαζ ξεχώρισαν οι Μπογκντάνοβιτς και Γκέι με 21 και 16 πόντους.

Περίοδοι: 33-29, 55-54, 83-75, 94-92