Χόρνετς-Χοκς 101-105: Ο Μπογκντάνοβιτς πήρε το όπλο του

Οι Χοκς "απέδρασαν" από το  Spectrum Center του Σάρλοτ, επικρατώντας των Χόρνετς με 105-101 και ανέβηκαν στο 29-25 και την τέταρτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 27-25 και την έκτη θέση στην Ανατολή.

Οι Χοκς είχαν τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και πάτησαν το γκάζι, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-20). Οι Χόρνετς με ένα επί μέρους σκορ 19-8, μείωσαν την διαφορά στους πέντε πόντους (44-39), αλλά η ομάδα από τον Ατλάντα παίζοντας πιο αποτελεσματικά, διατήρησε την διαφορά και είχε προβάδισμα με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-45).

Παρότι οι Χοκς προηγήθηκαν στα μέσα της τρίτης περιόδου με έντεκα πόντους (65-54), η ομάδα από το Σάρλοτ...έβαλε φωτιά στο παιχνίδι και πέρασε μπροστά στο 37' με ένα πόντο (69-68). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-75). Οι Χόρνετς είχαν τα ηνία του παιχνιδιού στις αρχές της τέταρτης περιόδου, αλλά οι Χοκς με ένα επί μέρους σκορ 16-4 στα τελευταία λεπτά, κατάφεραν να νικήσουν εκτός έδρας με 105-101.

Από τους Χόρνετς ξεχώρισαν οι Μπρίντζις και Ροζίερ με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Χοκς διακρίθηκαν οι Μπογκντάνοβιτς και Καπελά με 32 και 20 πόντους.

Περίοδοι: 20-33, 45-52, 77-75, 101-105