Θάντερ-Νικς 97-119: Ήττα για την Οκλαχόμα με τον Ποκουσέφσκι να μένει χαμηλά

Οι Νικς "άλωσαν" την έδρα των Θάντερ και επικράτησαν της ομάδας από την Οκλαχόμα με 119-97, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 20-19 και την έκτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 16-22 και την 12η θέση.

Οι Θάντερ ξεκίνησαν πολύ δυναμικά στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, προηγήθηκαν με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-22). Παρότι οι γηπεδούχοι έλεγχαν στο μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου το παιχνίδι, οι Νικς με ένα επί μέρους σκορ 34-23, κατάφεραν και πέρασαν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-54).

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους Θάντερ και νίκησαν με 119-97.

Από τους Θάντερ ξεχώρισαν οι Χόρφορντ και Ντορτ με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Νικς διακρίθηκαν οι Μπάρετ και Ράντλ με 32 και 26 πόντους.

Ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι είχε σε 29:46 εφτά ριμπάουντ, τέσσερις πόντους και δύο ασίστ.

Περίοδοι: 31-22, 54-56, 78-88, 97-119