Προμηθέας-ΠΑΟΚ: 52-51 Με μαέστρο τον Βασιλείου

Ο Προμηθέας κατάφερε να γυρίσει το ματς στην τέταρτη περίοδο και να επικρατήσει του ΠΑΟΚ με 52-51 στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Πανελληνίου πρωταθλήματος Παίδων.

Ο ΠΑΟΚ πάτησε το γκάζι στα πρώτα τέσσερα λεπτά (3-9), με τον Προμηθέα με ένα επί μέρους 10-3 (13-12, 8') να παίρνει το προβάδισμα προσωρινά, αφού οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 14-16. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην δεύτερη περίοδο, με τους Πατρινούς να ξεφεύγουν στα τελευταία λεπτά με ένα σερί πέντε πόντων (32-27).

Ο ΠΑΟΚ με ένα επί μέρους 4-8 μείωσε στο ένα πόντο (36-35, 28') και βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου (39-42).  Ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά στην τέταρτη περίοδο, ως αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα και νικήσει τον ΠΑΟΚ με 52-51.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Βασιλείου με 14 και Βασιλόπουλος και Κουρέπης με 9 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Κωνσταντινίδης Αναστάσιος και Αχτσής με 18 και 10 πόντους έκαστος.