Μπανταλόνα – Μάλαγα 89-98: Ο Μπουτέιγ ήταν… όλα τα λεφτά

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα και με πρωταγωνιστή τον εξαιρετικό Μπουτέιγ, η Μάλαγα ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπανταλόνα με 89-98, πετυχαίνοντας την δεύτερη νίκη της μετά από τρία παιχνίδια, στην τελική φάση της Liga Endesa.

Η Μπανταλόνα μπήκε με το πόδι στο… γκάζι στο παιχνίδι, καθώς απέκτησε διψήφια διαφορά στο σκορ, μόλις στο 3’ (14-3!). Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, η Μάλαγα άρχισε να συνέρχεται, απάντησε με ένα 2-10 για το 16-13 και παρά δύο καλάθια των Λόπεθ Αροστέγκι και Ζάγκαρς για το 20-13 του δεκαλέπτου, η Ουνικάχα πήρε τα ηνία του ματς, ισοφάρισε σε 34-34 στο 19’ με τον Ντίαζ και έκλεισε το πρώτο μέρος μπροστά με 36-39, χάρη σε τρίποντο του Ντίαζ, στο φινάλε του ημιχρόνου.

Πλέον η Μάλαγα είχε φέρει για τα καλά το παιχνίδι στα μέτρα της, έχοντας το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια της τρίτης περιόδου, την οποία έκλεισε στο +5 (56-61), για να ακολουθήσει ένα 0-7 με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου για το 56-68. Η Μπανταλόνα προσπάθσε να επιστρέψει, έφερε το ματς στο σουτ (70-73 στο 34’), όμως η Ουνικάχα έτρεξε ένα 3-13 στα επόμενα τρία λεπτά, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 13 πόντους (73-86), φτάνοντας, εν τέλει, στην νίκη με  89-98.

Όλα τα λεφτά για τους νικητές ο Μπουτέιγ, που τελείωσε το ματς με 28 πόντους, έχοντας 7/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές και 29 στο σύστημα ranking! 15 πόντους είχε ο Μπριθουέλα, 12 ο Σουάρεζ και 11 ο Ντίαζ, ενώ για την Μπανταλόνα, ο Πρέπελιτς είχε 26 πόντους, με τον Μόργκαν να προσθέτει 19 και τον Ντιμιτρίεβιτς 16.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 36-39, 56-61, 89-98