Βαλένθια – Σαραγόσα 89-71: Το… καθάρισε στο φινάλε

Το αήττητο μετά από δύο αγωνιστικές στην τελική φάση της Liga Endesa, διατήρησε η Βαλένθια, Η οικοδέσποινα, αν και τα βρήκε… μπαστούνια απέναντι στην Σαραγόσα, στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης ( 35-45 στο ημίχρονο, 67-67 στο 35’), έτρεξε ένα εντυπωσιακό 16-0 στο φινάλε, φτάνοντας στην νίκη με 89-71.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 8’ (15-14). Από εκείνο το σημείο και μετά η Σαραγόσα ανέβασε ταχύτητα, έτρεξε ένα 0-6 για το 15-20 του δεκαλέπτου και έφτασε την διαφορά μέχρι τους 13 πόντους (32-45), προτού ο Αμπάλδε με τρίποντο διαμορφώσει το 35-45 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ήταν ένας μονόλογος για την Βαλένθια, με τις «νυχτερίδες», με ένα επιμέρους 24-10, όχι απλά να γυρνάνε από το -10, αλλά να μπαίνουν στην τελική ευθεία του αγώνα με ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (59-54).  Παρά την αντεπίθεση της οικοδέσποινας, το παιχνίδι δεν είχε, φυσικά, τελειώσει, με την Σαραγόσα να αποδεικνύεται κάτι παραπάνω από σκληρό καρύδι και με τρίποντο του Ράντοβιτς να ισοφαρίζει σε 67-67 στο 35’. Κάπου εκεί, όμως, η Βαλένθια έβαλε τα πράγματα στην θέση τους και με ένα εντυπωσιακό 16-0 έβαλε οριστικά φινάλε στο ματς (83-67), με το τελικό  89-71 να φέρνει την οικοδέσποινα στο 2-0 και την Σαραγόσα στο 0-2.

Εντυπωσιακός ο Τόμπι με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Λόιντ να προσθέτει 12 και τους Αμπάλδε και Ντούμπλιεβιτς να έχουν από 11 πόντους, με τον σέντερ της Βαλένθια να έχει και εννέα ριμπάουντ.

Για την Σαραγόσα, που για 35 λεπτά φλέρταρε με την έκπληξη, Ενίς, Αλοθέν και Μπένσινγκ είχαν από 14 πόντους έκαστος, με τον Ράντοβιτς να προσθέτει 10.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 35-45, 59-54, 89-71