Γαλλία-Ελλάδα 72-27: Δεύτερη σερί ήττα για την γαλανόλευκη

Μετά την ήττα από την Πολωνία (61-37), η Εθνική Ελλάδας Νεανίδων ηττήθηκε και από την Εθνική Γαλλίας με 72-27 στο πλαίσιο του European Challenger.

H Εθνική Γαλλίας ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 21 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-6). Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την χώρα της Κεντρικής Ευρώπης να διατηρεί το προβάδισμα της και να προηγείται με 26 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-12).

Οι τρικολόρ ξέφυγαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 25-11, με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα με 40 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-23). Στην τέταρτη περίοδο και πάλι το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, με την Γαλλία να διευρύνει το προβάδισμα της και να νικάει την Ελλάδα με

Από την Εθνική Γαλλίας ξεχώρισαν οι Τουρέ και Ντουτάτ με 15 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Ελλάδας διακρίθηκαν οι Πολυμένη και Γρηγοροπούλου με οχτώ και εφτά πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-6, 38-12, 63-23, 72-27