Ελλάδα-Βουλγαρία 56-51: Πρώτη νίκη για την Εθνική Κορασίδων στο European Challenger

Η Εθνική Ελλάδας Κορασίδων επικράτησε στην παράταση της Εθνικής Βουλγαρίας με 56-51 και σημείωσε την πρώτη της νίκη στο European Challenger.

Η Βουλγαρία είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά του αγώνα και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (11-8).  Αν και η Εθνική Ελλάδας πίεσε, η γειτονική χώρα πάτησε το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 20-12 στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (31-20).

Η επίσημη αγαπημένη βρήκε απαντήσεις και ξέφυγε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 13-5, με την Βουλγαρία όμως να διατηρεί προβάδισμα τριών πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (36-33). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, με την Ελλάδα να έχει το πάνω χέρι, αλλά τις δύο χώρες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (49-49). Η γαλανόλευκη είχε το momentum του αγώνα και εκμεταλλεύομενη το έξτρα πεντάλεπτο, κατάφερε να νικήσει με 56-51.

Από την Εθνική Ελλάδας ξεχώρισαν οι Χατήρα (10ρ.) και Χολοπούλου με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Βουλγαρίας διακρίθηκαν οι Καραμφίλοβα (11ρ.) και Μπόνεβα με 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 8-11, 20-31, 33-36, 49-49 (τέλος της κανονικής περιόδου), 56-51 (τέλος της πρώτης παράτασης)