Λετονία-Ελλάδα 62-51: Η Εθνική Κορασίδων θα παλέψει για τις θέσεις 13-16 στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U16

Η Εθνική Ελλάδας Κορασίδων ηττήθηκε από την Εθνική Λετονίας με 62-51 και θα διεκδικήσει την παραμονή της στην Α’ Κατηγορία σε πρώτη φάση στην αναμέτρηση με την Πορτογαλία (18/8, 16.30), καθώς αγωνίζεται για τις θέσεις 13-16 της τελικής κατάταξης.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:'

Η Εθνική Κορασίδων “πλήρωσε” ένα κακό τρίλεπτο στην τέταρτη περίοδο, ηττήθηκε από τη Λετονία με 62-51 και θα διεκδικήσει την παραμονή της στην Α’ Κατηγορία σε πρώτη φάση στην αναμέτρηση με την Πορτογαλία (18/8, 16.30), καθώς αγωνίζεται για τις θέσεις 13-16 της τελικής κατάταξης.

Η Ελλάδα είχε την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά του αγώνα (4-7, 5’40’’), φτάνοντας ως το +5 (9-14) της πρώτης περιόδου από τα χέρια της Καρρά. Η Χωλοπούλου έγραψε το 12-16 (11’) με τη Λετονία να κάνει μια μικρή αντεπίθεση για να γράψει το 20-20 (15’25’’). Τα επόμενα λεπτά οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν άστοχες, δεν απέφυγαν το λάθος με την Σταθοπούλου με «γκολ φάουλ» να οδηγεί στο 20-23.

Οι Λετονές κατάφεραν να προσπεράσουν προς στιγμήν στην Τρίτη περίοδο ((24-23, 21’), αλλά η Λιανούδη απάντησε άμεσα και οι Σταθοπούλου – Χωλοπούλου οδήγησαν και στο 24-29 (22’30’’).

To 29-33 (24’30’’) της Σύρπα έγινε 35-33 (26’50’’) με τις Καζάκη – Χωλοπούλου να φέρνουν ξανά τον αγώνα στα ίσια (38-38, 29′) και την τελευταία να δίνει ξανά το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα (38-40, 29’40”). Η Λετονία έδειχνε να έχει βρει ρυθμό, για να φτάσει ως το 54-40 (33′). Το σερί της διέκοψε η Χωλοπούλου (54-42, 33’30”) με τις Σταθοπούλου – Γιάνταη να μειώνουν ακόμη περισσότερο (54-47, 35′), αλλά η Λετονία ήταν αυτή που πήρε τελικά τη νίκη και εξασφάλισε την παραμονή της στην Α’ Κατηγορία με το τελικό 62-51.

Διαιτητές: Τόμιτς (Κροατία), Βούιτσιτς (Μαυροβούνιο), Ντορλ (Ιταλία)

Δεκάλεπτα: 9-14, 22-23, 42-40, 62-51

Ελλάδα (Γκουζίνη): Χωλοπούλου 16 (11ρ.), Καρρά 3 (1), Καζάκη 2, Λιανούδη 6, Σταθοπούλου 10, Ανδρέου, Μπαλτζή, Γιάνταη, Παπαγιαννάκη, Σύρπα 10