Ελλάδα-Μεγάλη Βρετανία 72-65: Με ανατροπή έκανε το 4/4 η γαλανόλευκη

Η Εθνική Ελλάδας Γυναικών νίκησε εντός έδρας την Εθνική Μεγάλης Βρετανίας με 72-65 και έκανε το 4/4, ενώ οι φιλοξενούμενες έπεσαν στο 1-3.

Οι δύο ομάδες είχαν εναλλαγή στο σκορ στην αρχή του αγώνα και η Εθνική Ελλάδας με ένα επί μέρους σκορ 7-2, ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-12). Η Μεγάλη Βρετανία πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-13, προσπέρασε και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-31).

Άμεσες απαντήσεις βρήκε η γαλανόλευκη στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, για αυτό και έκανε ένα επί μέρους σκορ 18-12. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε προβάδισμα με ένα πόντο στο 28' λεπτό (49-48). Οι φιλοξενούμενες βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-49). Η Εθνική Ελλάδας πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-15, νίκησε εντός έδρας την Εθνική Μεγάλη Βρετανίας με 72-65.

Από την Εθνική Ελλάδας διακρίθηκαν οι Φασούλα (8ρ. και μία ασίστ) και Σπανού (12ρ. και τέσσερις ασίστ) με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Μεγάλης Βρετανίας ξεχώρισαν οι Φανγκμπένλ και Ανίνγκβε με 18 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-12, 31-38, 49-50, 72-65