Ελλάδα-Εσθονία 86-61: Καταιγιστική η γαλανόλευκη που έκανε το 3/3

Η Εθνική Ελλάδας νίκησε εντός έδρας την Εθνική Εσθονίας με 86-61 και έκανε το 3/3, ενώ η χώρα από την Βαλτική έπεσε στο 1-2.

Καταιγιστική η Εθνική Ελλάδας στην αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα με 19 πόντους στο 5' λεπτό (23-4). Η Εθνική Εσθονίας μείωσε την διαφορά στα επόμενα λεπτά, αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-15). Αν και οι φιλοξενούμενες μείωσαν στους πέντε πόντους σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την γαλανόλευκη να βρίσκει απαντήσεις και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-30).

Η επίσημη αγαπημένη κράτησε την απόσταση της κατά κύριο λόγο σε διψήφια διαφορά πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-50). Η Εθνική Ελλάδας πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 20-11, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Εθνική Εσθονίας με 86-61.

Από την Εθνική Ελλάδας διακρίθηκαν οι Σπανού και Φασούλα με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Εσθονίας ξεχώρισε η Τοκς με έντεκα πόντους, με τις Ποκκ (11ρ. και μία ασίστ) και Πούλκ να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 27-15, 44-30, 66-50, 86-61

On Fire: Η Σπανού με 16 πόντους, εννέα ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 28 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 85-59 (οι 26 πόντοι διαφοράς για την Εθνική Ελλάδας στο 38' λεπτό)