Κροατία-Ελλάδα 61-41: Δεύτερη ήττα για την γαλανόλευκη στο τουρνουά του Σπλιτ

Η Εθνική Ελλάδας Γυναικών γνώρισε την δεύτερη ήττα στο τουρνουά προετοιμασίας του Σπλιτ σε ισάριθμους αγώνες, αφού έχασε από την γηπεδούχο Κροατία με 61-41.

Η Κροατία πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-10). Αν και η Ελλάδα προσπάθησε να μειώσει, οι γηπεδούχες διατήρησαν την διαφορά και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (33-22).  Αν και η διαφορά έπεσε στους οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (42-34), οι Κροάτισσες έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 19-7 και κατάφεραν να νικήσουν με 61-41.

Από την Κροατία ξεχώρισαν οι Τσβίτκοβιτς και Ντόικιτς με 13 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ελλάδα διακρίθηκαν οι Φασούλα και Σπανού με 15 και 10 πόντους.

Περίοδοι: 19-10, 33-22, 42-34, 61-41